Zaman Hayattır Alan Lakein

1. Zamanınız Niçin Sizin İçin Önemli Olmalı?

Hiçbir şey zamanın yerini tutamaz, zaman geri döndürülemez. İşte bu nedenle zaman hayattır. Zamanınızı boşa harcamak hayatınızı harcamaktır, ama zamanınızı iyi bir şekilde kullanabilmek, hayatınızı iyi kullanabilmek ve hep en iyi sonuçları almak demektir.
Bir zaman planlaması ve hayattaki hedefler danışmanı olarak, şu anda zamanlarının en iyi nasıl değerlendireceğini belirleyip hayatlarının kontrolünü eline alabilmeleri konusunda binlerce insana yardımcı olan yeni sistem yarattım.
Ben burada herşeyi en kısa zamanda en az çaba harcayarak halletmeye çalışmıyorum, insanların yaptıkları şeylere daha fazla düşünme olayı sokmaya çalışıyorum, bu düşünceyi çıkarmayı değil. Bu sistemde sadece zamanı daha etkili kullanmanıza yardımcı olabilirim. Bu da hayatınızdaki en önemli şeydir.

2. Kazancınız Hayatınızın Kontrolü

Kontrol bu kitaptaki anahtar kavramlardan biridir. Zamanınıza ve hayatınıza uygulayabileceğiniz kontrol ne çok sıkı (örn: tutku, gerginlik, sabit fikirlilik), ne de çok gevşek (örn: miskinlik, kayıtsızlık, tembellik) olmalıdır. Böyle bir kontrol işleri tamamlayabilmenizi tamamlayabilmenizi ve ayrıca da esnek olup anında müdahale edebilmenizi sağlar. Hedef dengedir.
Üç ünlü tipten örnek vermek gerekirse; fazla organize kişi, iş bitirici ve saat kurdu. Bu aşırı uçlardan hiç biri zamanı ve hayatı nasıl kullanmak istediğini tam anlamı ile bilen biri, böyle planlardan kurtulması gerektiğine karar verebilir. Biraz zıtlık varmış gibi gelebilir, ama sanırım bu kitabın sonunda siz de zamanınız ve hayatınızı daha fazla kontrol edebilmenin daha fazla özgürlük anlamına geldiğine katılacaksınız.

3. Kendinizi Koyuverin, Kaçın, YA Da karar verin:

Başkalarından gelen bazı talepleri içtenlikle kabullenmelisiniz. Bir şey sizin için olmasa da önem verdiğiniz biri için önemliyse birbirinize bağımlı bir hayat yaşadığınız ve bunun da zamanınızı bir yere kadar paylaşmanız gerektiği anlamına geldiğini kendinize hep hatırlamalısınız. Bazen başkalarının yapmanızı istediği şeyleri yapmanız gerekir. Ama her zaman değil. Herkesin üzerinde her durumda serbest seçim yapmayı imkansız kılan sınırlamalar vardır. Ama çoğu zaman istediğiniz kararı vermekte serbest olursunuz. Dış faktörlerin hayatınızı kontrol ettiğini düşünerek, belki de kendinizi kandırıyorsunuz. Kontrolün sizde olduğu alanlarda bile çok iyi bir iş çıkarmaya alabilirsiniz.
Hayatınızda her türlü büyük değişiklikte rol ayarlamaları zorunludur. Geçmiş konumuzdan çok şimdi konumunuz için doğru olan zaman seçimleri yaptığınızda emin olmak istemelisiniz. Karar vermeyi zorlaştıran bir çatışma çeşidi, uzun vadeliye karşılık kısa vadeli hedeflerdir. Ama ne yaparsanız yapın, eğer işinizi ve aklınızı korumak istiyorsanız kısa vadeyle uzun vade arasındaki çatışmayı çözmeniz gerekir.
Zaman kullanımınız her yıl, ay, hafta, gün ve dakika ne yapacağınız ve bunu nasıl yapacağınız üzerine verdiğiniz irili ufaklı binlerce kararın ve seçeneklerin sonucudur. Karar verirken alışkanlıklar, başkalarının talepleri, anlık durum, ihmal, bilinçli karar gibi durumlar vardır, sonuçlar farklıdır. Kendinizi koyuverebilir, hayale dalabilir ya da kaçabilirsiniz, ama karar da verebilirsiniz.

4. Kontrol Planlama İle Başlar:

Planlama, bir konuda şimdiden bir şeyler yapabilmeniz için geleceği bugüne taşımaktır. Planlama ve seçim yapmak çoğunlukla zor işlerdir. Özenli bir düşünme ve karar verme işlemini gerektirir. Ayrıca öncelik saptarken kullandığınız ölçütleri de farketmenizi sağlar. İster uzun vadeli ister orta ve kısa vadeli olsunlar planlama yaparken, bir liste yapın ve öncelikleri belirleyin. Listedeki her madde aynı önemde olmayacaktır. Listeyi yaptıktan sonra şu anda sizin için neyin önemli olduğuna öncelikleri saptayın. Öncelikleri de belirtmeden hiçbir liste tam olmaz. Her liste çok yüksek değeri olan maddelerin soluna büyük “A”, orta değerde olanların soluna büyük “B” harfini ve düşüşk derecedekilere büyü “C” harfini yazın. Böylece iyi bir planlamanızla en az zamanı yatırarak en fazla yararı sağlayabilirsiniz.

5. Hayattan Gerçekten Neler İstiyorsunuz:

Elinize bir kağıt alın ve hayattaki hedeflerinizi yazınız. Fakat değişik yaşlarda değişik cevaplar vereceğinizin farkında olmalısınız. Bu yüzden hayattaki hedeflerimizi, şu andan başlayarak ve bugünkü bakış açımıza göre hayatınızı nasıl gördüğünüzü temsil eden hedefler olarak düşünmelisiniz. Elinizde bir hedef listesi var, ama büyük bir olasılık ile o kadar çok şey düşündünüz ki hepsini gerçekleştirecek zaman yok. Bu zaman eksikliği hedef çatışmalarına yol açar. Listenizdeki çeşitli hedeflerin çatışmaları rahatsız edici durumda olmak zorunda değil. Hedef çatışmaları öncelikler belirlenerek çözümlenebilir. Hayattaki hedeflerin saptanması değişmez değildir ve periyodik olarak yenilenmelidir. Siz büyüdükçe hayattaki hedefler saptamanızda büyümeli.

6. Hemen Şimdi Başlayın:

Hayattaki hedefleri saptamanız, ideal geleceğinizin neye benzediğine dair daha net bir fikir oluşturarak geleceğinizi bugüne taşımanıza yardımcı olur. Zamanınızı planlamanın ikinci adımı, hedefler saptamasının kaldığı yerden başlar. Uzun vadeli hedeflerinize ulaşabilmek için şimdi yapabileceğiniz belirli işlere karar vermenize yardımcı olur. Hem uzun vade hem de kısa vade düzeylerinde iyi plan yaptıysanız, hedeflerle yapılacak işler biçilmiş kaftan gibi uyuşacaktır. Kısa vadeli planlarda belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesine katkıda bulunuyor olacaktır.

7. Program Yapmanın Yararları:

Temel günlük işler, daha önceden verilmiş sözler, acil durumlarda birleştiğinde herkesin, hayattaki bir hedefinin peşinden koşmak için bir iki dakikaya sahip olma hayalini yerle bir edebilir. Ama bunun olmasına gerek yok. Herşey bu kaçınılmaz zaman yiyicilerin ne kadar iyi farkettiğinize ve tabi başa çıktığınıza ve kendiniz için zaman yaratmaya hazır olup olmadığınıza bağlıdır. Benim bildiğim başka bir yol yok. Hayattaki önemli hedeflerimizi gerçekleştirme olasılığınızı arttırmak için her gün zamanınızı yeniden planlamalısınız. Ne kadar meşgul olursanız olun plan yapmaya hep zaman ayarlamalısınız. Ne kadar meşgul olursanız olun hep plan yapmaya zaman ayırmalısınız. Herhangi bir şeye ayıracak ne kadar az zamanınız olduğunu düşünüyorsanız, zamanınızı özellikle planlamanız o kadar çok önem kazanır. Plan yapmak için günün başında veya sonunda on dakika ayırın, çabalarınızın karşılığını bin kat aldığınızı göreceksiniz. Hiçbir çeşitliliği olmayan ağır programlar yapma ve bunları harfiyen uygulama konusundaki katılık, insanda saat tarafından yönetildiği hisse yaratır ve tek gözü hep saate olarak yaşamak da çok sevimsiz olabilir. Özenle planlanan ve sonra da iyi kullanılan birbirleriyle dengelenmiş, programlı ve programsız zamanlar hayatınızın daha rahat akmasını ve daha az sorun çıkmasını sağlayabilir.

8. Varlığından Bile Habersiz Olduğunuz Zamanı Nasıl Bulacaksınız?

Eğer işleri rahatlatmaya ve “hiçbir şey yapmamaya” zaman bulacağınız biçimde ayarlarsanız daha çok şeyi başarabilirsiniz ve bunu da çok büyük bir zevk alarak yaparsınız. Geçiş zamanınızı çok iyi değerlendirmeniz bir avantaj sağlayabilir. Her anımızı, yani yoldaki geçen zamanı, araları, yemeklerin aralarını, en iyi şekilde değerlendirmek gerek.
En büyük parçalanmamış zaman bloğu uyku zamanıdır. Doktorların bulgularına göre birçok insan fiziksel bir gereksinim olmadığı halde bir çok saatini uykuda geçiriyor. Bu alışkanlıklar değiştirildiğinde ve bun insanlar daha az uykuyla idare etmeye alıştıklarında genellikle sağlık ve verimliliklerinde bir çok değişiklik olmadığı gözleniyor. Fazladan dakikalarınız oluştukça üzerlerine atlayıp bunları hayattaki hedef/A’lık iş zamanına çevirmeye hazırsanız hayattaki hedeflerinize ulaşma yolunda bir başlangıcı araya bir yere sıkıştırabilirsiniz.

9. Önceliklerinizi En İyi Şekilde Değerlendirin:

Tepedeki İnsanların da, aşağıdaki insanların da yapacaklar listelerden haberleri var, ama aralarındaki farklardan biri de tepedeki insanların zamanlarını daha iyi kullanabilmek için her gün için bir yapacaklar listesi oluşturmaları; aşağıdaki insanların ise bu araçtan haberleri olduğu halde onu etkili biçimde kullanmalıdır. Daha fazla şey başarmanın gerçek sırlarından biri, her gün bir yapılacaklar listesi hazırlamak, onu ortalıkta tutmak ve gün içinde yaptığınız işlerde bir rehber olarak kullanmaktadır. Ve bu listeyi kafada tutmak değil, yazmak etkili olandır.

10. Yapılmadan Kalması Daha İyi Olan İşler:

Ne kadar da sık rutin işlere (İşleri verimli bir biçimde yürüttüğümüz hissi ile tatmin olmak için) dalıp da, daha önemli işleri, yetersiz yapıyormuş duygusundan kurtulmak için yapmadan bırakırız. Ama 80/20 kuralına göre bu surunu aşabiliriz. 80/20 kuralına göre “Tüm maddeler değer sırasına göre yerleştirildiğinde toplam değerin %80’i, maddelerin yalnızca %20’sinden, kalan %20’lik değer de maddelerin diğer %80’inden gelir.”Bu oran 80/20 kuralının %80 geçerli olduğunu göreceksiniz. 80/20 kuralı, on maddelik bir listedeki değerlerin çoğun(%80) sağlayacağını belirtir. Bu iki maddeyi bulun, onları A olarak belirleyin ve yapın. Kalan sekiz tanenin çoğu kalsın, çünkü bunların sağlayacağı değer, en yüksek değerli iki maddenin sağlayacağından çok daha azdır.

11. Kendinizi Ve Diğer İnsanları İdare Etmek İçin:

Hiçbir zaman herkesin istediği herşeyleri yapamazsınız, herşeyi birden yetiştirmek için yeterli zaman yoktur. Ricacı olan kişinin sizin için önemine ve istenen şeyi yapmazsanız oluşacak sonuçlara öncelikler belirlemelisiniz. Sizden istenen şey ya da bunu isteyen kişi sizin için önemsizse isteği geri çevirmeyi seçebilirsiniz (hiç değilse ilk seferinde) Önünüze çıkan bu ricaların bir kısmı kısa zamanda unutulur ya da ricacının gözünde C’lik hale gelir ve yapılması bile gerekmez. Bazen en iyi çözüm daha işin başında “Hayır” demektir. Derhal uygun bir şekilde ve nezaketle kullanılan bu tek sözcük size çok zaman kazandırabilir. Başkalarının zamanınızı parça parça etmesine izin vermek önemlidir. Ama “Hayır” dediğimizde kabul edilmesini sağlarken acımasızca ya da haksızlık yapıyor gibi görünmemelisiniz, ve bunun ne kadar zor olduğunu da herkes bilir.
Başkalarının isteklerinin sizi dibe çekmesini önlemek için bir çok stratejiden hangisini seçerseniz seçin, düşünceli olmanız her zaman yararınızadır. Başka insanlar ve onların zamanları konusunda düşünceli olmak için özel bir çaba harcarsanız onların da size ve zamanınıza saygı duyma olasılığı büyük olur.

12. Kendiniz İçin Sessizlik Zamanı Yaratın

Öncelikle sizi kimler rahatsız ediyor?Çoğunlukla V.U.P.’ler mi?Bunu öğrenmenin yararlarını göreceksiniz. Bu durumdan gerçekten rahatsız oluyorsanız ilk yapılacak şey telefonların ve ziyaretçilerin bir kaydını tutmaktır. Bu kayıt,zaman katillerinin belirli bir düzeni olup olmadığını,kim olduklarını ve ne istediklerini gösterecekti. Kaydı incelediği zaman 80/20 kuralının geçerli olduğunu gördü. Ziyaretçilerin %20’si,onu %80 oranında rahatsız edenlermiş. Bu tür olayları çözümler bunlara karşı hazırlıklı olursak kendimize zamanlar yaratabiliriz.

13. Laken’in Sorusunu Sorun

Hayattaki hedefleri saptamanız,yapılacaklar listeniz ve zaman programınız size,zamanınızı nasıl harcayacağınız konusunda temel bir kontrol olanağı sağlar. Bunlardan her biri çok önemli bir planlama aracıdır. Ama vermeniz gereken acil kararlar için düşünülmemişlerdir.
Gün içinde ihtiyacımız oldukça kendinize Lakein’in sorusunu sorun. Lakein’in sorusu şudur ; şu anda zamanımı en iyi nasıl değerlendirebilirim?Her yeni huy gibi Lakein’in sorusunu sormak da biraz pratik işidir. Bu rutine alıştıkça güveninizin arttığını ve sürekli daha ilk seferinde iyi cevaplar üretmeye başladığınızı göreceksiniz.

14. Delikli Peynir Yöntemi

İyi tanımlanmamış hedefler ve önceliklerle dolu,özenle düşünülerek hazırlanmış bir plan zamanınızı( ve de hayatınızı ) kontrol altına alma yolunda atılmış dev bir adım da olsa,iyi planlamacıların bile çoğunlukla unutmayı başardıkları bir ayrıntı vardır ; her araç gibi bir planda sadece kullanılırsa değerlidir. Eylemle hayata geçirmediğiniz sürece en iyi yaklaşımın altında yatan sav,beş dakika yada daha az bir zamanda bir şeylere başlamamanın gerçektende mümkün olduğudur. Bir kere başladıktan sonra kendinize devam etme şansı vermiş oluyorsunuz.

15. İşler ile ilgili kalmak için uyarı Değişiklikleri Yaratmayı Deneyin

Birçok işe bir kere başladığınızda sonuna kadar götürebilirsiniz. Çoğu işler tıpkı son sayfayı okuyana kadar tekrar tekrar sizi kendisine çeken güzel bir kitap gibi bir süre için bırakıp daha sonra devam etmemiz gerekse bile ilk ilginizin sizi kolayca can alıcı noktaya taşımasına yetecek kadar kısa yada etkilidir.

16. Bazen Yavaşlamak İşinize Yarar

Bazı durumlarda anlık işler yada uyarı değişiklikleri gibi teknikler A1’e karşı fazla kuvvetli bir hoşnutsuzluk yada nefret duyduğunuz için oyalanmayı önleme konusunda işe yaramayabilir. A1’e olan nefretinizi yenmeye yardımcı olmak için şu üç yolu kullanın:
1- Sevimsizlikle doğrudan yüzleşin
2- Gecikmeden kaynaklanacak daha büyük sevimsizlikleri fark edin
3- Sevimsizliği dengeleyecek bir şevk yaratın

17.Korkunun Yolunuza Çıkmasına İzin Vermeyin

Kaç kere hara yapmaktan korktuğunuz için önemli birşeyleri yapmaktan kaçtınız? Yada kızmaktan korktuğunuz için? Yada kendinizi suçlu hissetmekten? Yada başkalarını inciltmekten? Yada ret edilmekten? Eminin birçok defa yapmışsınızdır bunu. Sizinde yıllardır beslediğiniz korkularınızı ilk defa yenmeye çalıştığınızda herşeyin bu kadar iyi gideceğiniz pek tahmin etmiyorum. Böyle bir durumda bu korkuyu yok etmek, sınırlamak, judolama ve şişirme yolunu denemek gerekir.

18.Gecikmenin Gerçek Bedeli

İşlere sarılmadan önce bazen beklemek gerekir. Kendinize teslim tarihinden önce biraz zaman tanıyın. Baskı tam olarak oluşmamışta olsa biraz daha erken başlamayı deneyin. Bence iyi çalışmak için gerekli baskı düzeyini ayarlamayı azaltmayı denedikçe iradenizi kuvvetlendirdiğinizi göreceksiniz. Yeni bir bağımsızlık ve kendine güven duygusu kazandığınızı fark edeceksiniz. Kendinizi daha rahat hissedecek ve zamanınızı ve hayatınızı daha iyi kontrol edebildiğinizi keşfedeceksiniz.

19.Yararları Uygulamayı Öğrenin

Eğer oldukça sıradan bir işse onbeş dakika içinde ne kadarını bitirebildiğinizi ya da işi yaparken ne kadar kaygısız olabileceğinizi deneyin. İşi yapmanıza yardımcı olacak herşey değerlidir. Bunlar Şevkinizi artırarak işinizi tamamlamanızı sağlar ve yapay şevklendirmeler bile yardımcı olabilir. Yararları vurgulayın ve A1’i bitirmeye daha yaklaşın.

20.Kaçtıktan Sonra Nasıl Geri Döneceksiniz

Eğer oyalanmanız gerekmiyorsa, bunu nasıl olumlu bir hale getirebileceğinizi göreceğim. Bir koltuğa oturun ve hiçbir şey yapmayın. Onbeş yada yirmi dakika hiçbir şey yapmadan oturuyorsanız kendinizi çok rahatsız hissetmeye başlarsınız. A1 oradan yüzünüze bakıyordur. Ve siz hiçbir şey yapmıyordur. Hayattaki bir hedefinizi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz değerli dakikalar geçip gitmekte ve siz bir koltukta oturup hiçbir şey yapmamakta meşgulsünüzdür. Kendimi oyalanırken bulduğumda demin kullandığım teknik budur ve on dakika sonra hemen ayaklanıp A1’nizin peşinden koşmaya başlayın.

21.Elinden Gelenin En İyisini Yapıp Bunu Başarı Olarak Değerlendirin

Hayat yalnızca en iyi cabalar bazında yaşanabilir. Geriye bakıp daha iyisini yapabilirim demek gerçekçi değildir. Daha iyisini yapmayı hayal edebiliyorsunuzdur. Ama bunlarda deneyim kazanarak bunları irdeleyerek sizde bu düşündüklerimizden daha iyisini yapabilirsiniz. Yeter ki elinizden gelenin en iyisini yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>