Tutum Seçimler Shad Helmstetter

Gün boyunca içinizde duygular yaratan pek çok şey olmasına rağmen, bir şey hakkında ne ‘hissettiğinizi’ bir kez bile bilinçli olarak düşünmeksizin bütün bir günü geçirmek mümkündür.
Davranışınız yaptığınız eylemler hakkında bilinçli olarak bir kez bile düşünmeksizin bütün bir günü geçirmek de mümkündür. O anda yalnızca, çevrenizde ve kendi içinizde olanlara son derece normal, her günkü gibi tepki veriyorsunuz.
Bu oluşurken, beyniniz yavaşlayıp, şimdi ne yapacağını söylemenizi beklemez. O sadece son hızla ilerler ve ona ulaşan her sinirsel dürtüye ve duruma, sayısız dosyalarını araştırarak, uygun eylemi veya tepkiyi belirleyerek eyleme geçerek, duyguyu yaratıp, düşünceyi akla getirerek ve duruma kumanda ederek tepki verir. Beyniniz tüm bunları, siz farkında bile olmadan yapar.
Bu yüzden beynimize her an ne yapması gerektiğini söylemeye ihtiyacımız yok. O işini büyük ölçüde bizim bilinçli bir müdahalemiz olmaksızın gayet iyi yapar. Fakat bu aynı zamanda işlerin çoğu zaman istediğimiz gibi gitmemesinin de nedenidir.
Beyniniz – Otomatik Pilotunuz
Bu olay adeta uçağımızı otomatik pilota bağlayıp geriye yolcu bölümüne geçip güzel rahatlatıcı bir şekerleme için bir koltuğa kurulmaya benzer. Bunu yaptığınızda otomatik pilotu kullanan bilgisayarı kontrol eden programların doğru programlar olduğunu yalnızca umabilirsiniz. Ne yazık ki büyük sıklıkla otomatik programlar hiç de doğru programlar değildir.
Tutum Seçimleri
Tutum seçimleri bir şey hakkında nasıl hissettiğinizle ilgilidir. Kökeninde perspektif yani olaylara nasıl baktığınız yatar. Yaşamdaki olayları görüş tarzınız ve onlarla ilgili duygularınız bir seçim meselesidir.
Tutumlarınızın inançlarınız tarafından yaratıldığı doğrudur. Fakat bu programlarınızı şu andan itibaren kendinizin yapacağınız yeni tercihlerle değiştirebileceğiniz gerçeğini değiştirmez. Bu yüzden herhangi bir şey hakkında ne hissettiğiniz daima sizin seçiminizdir.
İyi Bir Tutuma Sahip Olmak Gerçekten Ne Anlama Gelir
Tutum seçimleri tabii ki yalnızca kötü haber almak gibi bir şey hakkında nasıl hissettiğimizle ilgilenmez. Herhangi bir şey hakkında hissettiklerimiz bir tutum tercihidir.
Dış görünüşünüz hakkında ne hissediyorsunuz? Bu günkü hava hakkında duygularınız nelerdir? Kullandığınız araba? Yaşınız? Bankada olan ya da olmayan paranız? Gelecek hafta sonu yapacaklarınız? Telefonda son konuştuğunuz kişi?
Her şey hakkında iyi bir tutuma sahip olduğu görülen birisiyle karşılaştığınızda mesele yalnızca bu değildir. Bu kişi sadece tek tek bir çok konuda 0iyi bir tutuma sahip olma konusunda pek çok bağımsız seçim yapmıştır olaylara olumlu ve faydalı bir gözle bakma konusundaki bireysel seçimler bir araya toplanır ve bireyin olumlu bir tutumu olduğunu bize anlatan kişilik özelliğini yaratır.
Tutumumuz olarak adlandırdığımız bu kişilik nasıl hissettiğimiz konusunda yaptığımız veya yapamadığımız bütün seçimlerin toplamıdır.
Beynimize her zaman herhangi bir şey hakkında sizin nasıl hissetmeyi seçtiğinizi söylemek mantıklı gelir. Geçmişe ait programlarımız derin ve güçlü olsa bile içinizde bu eski tutum programlarını net bilinçli kararlı seçimlerle değiştirme yeteneği var.
Üzeri açılan kırmızı spor arabalardan kararlı bir şekilde hoşlanmayan arkadaşı hatırlıyorum bu hoşlanmama duygusu bu arabalardan birini kullanan hanımla çıkmaya başlayana dek sürdü hiç belli bir yiyeceği sevmeyen ama kendi.sine başka bir şey olarak sunulunca bilmeden ondan hoşlanan birini tanıdınız mı.yani bundan da anlıyoruz ki durumlar nötr dür; tutumunuz değildir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>