Reşat Nuri Güntekin Kan Davası

Kan gütme ,kan akmış olmaktan ve ya başka bir sebepten dolayı süregelen köklü bir düşmanlıktır.Aileler arasında olabileceği gibi topluluklar arasında da olabilir. Reşat Nuri’nin Kan Davası ikinci tür kan gütmenin işlendiği örneklerden biridir. Bu romanda iki köy arasındaki kan davası ele alınmıştır.

Kan Davası’nda , kan gütmeye yol açan sebeplerden başlıcaları toprak anlaşmazlıkları, kız kaçırmalar, mal kavgaları ve eğitim-öğretim yetersizliğidir. Köyün içinde bulunduğu şartlar da, devam edip gitmesinde son derece elverişlidir. Ek olarak sağlık ve ulaşım yetersizliği de temel nedenler arasında sayılabilir.

Kan davası romanın asıl konusu olmasına rağmen ,kan davasına yol açan sebepler ve bunların köylünün hayatındaki etkileri yeterince açıklanabilmiş değildir. Reşat NURİ romanında kan davasını eğitim yetersizliğine bağlamaktadır. Kan davasının ortadan kaldırılması için roman kahramanlarından öğretmen Ömer’in eğitici ve öğretici kimliğine vurgu yapılmakta ve yön vermeye çalışmaktadır.

Kan Davası’nda, öğretmen Ömer’in görev yeri olması dolayısı ile yaşadığı yer olan Yukarı Sazan köyünden sıkça söz edilir.Yukarı Sazan devletin ilgisinden uzak kalmış kendi halinde bir dağ köyüdür.Yazar bu köyü , asırlardan beri Bozova’nın bir belası ve yüzkarasıdır, eşkıya, katil, serseri, kaçakçı ne çıkarsa hep oradan çıkar diye anlatır. İki aile arasında başlayan kan gütme zamanla iki köyün malı olur. Bu yüzden de iki köy de rahat değildir ve iki köyde canlarını ve mallarını rahatta hiç hissedemezler. Kan davasına taraf olanlar, tutum ve anlayışları ile alışılageldik yaşam tarzını sergilerken yavaş yavaş çöküşe doğru yol alırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>