Kar Altındaki Ateş Palten Gyatso

1992 yılında,Tibetli rahip Palden Gyatso,Tibet’i işgal eden Çinli güçler tarafından otuzüç yıllık hapis hayatından salıverilir. Kaderinden başka bir şeye güvenemeden, Himalaya’ları geçerek Hindistan’a kaçar. Onüç bölümden meydana gelen bu eser, Çin’in Tibet’i işgali ve Tibet halkının çektiği acıları anlatmaktadır.

1. Gökkuşağının Altında : Tibet halkının en büyük lideri olan Dalai Lama , Tibet’in Panam şehrinde yaşamaktadır. Bu bölgenin halkı yaşamını çitçilikle sürdürmektedir. Panam’da altıncı Panchen Lama ölür ve kendi köylerinde bir bebekte can olur. Budizme göre, Kangyır kitabının yüzbir cildi vardır ve yine inançlarına göre kötü ruhlardan korunmak için bu öğretinin hasat vakti yüksek sesle okunması gerekmektedir.
İnanışlarına göre Lama’nın canını taşıyan bebek Gyatso’dur.Gyatso’nun annesi ölür ve Gyatso halasının yanında büyümeye devam eder, dokuz yaşındayken babası tarafından alınır.

2. Dünya İle Bağlantıyı Koparmak : Gyatso büyümekte ve günlerinin çoğunu Gadon manastırında geçirmektedir. Amacı, Budizmi yaymaktır, burada rahiplik yapmaya başlar. Yalan söylememek, hırsızlık yapmamak,adam öldürmemek ve bekar kalmak koşulları için yemin eder, çok çalışıp dualar ezberler. Manastıra dışardan yeni bir rahip gelir ve farklı dünyanın olduğunu anlatır. Oysa Panam’da sadece mevsimler değişiyordu.

3. İsyan : Sükunet 1950 yılında bozulur. Kham ve Kangpo bölgesinde deprem olur, uğursuzluk sayılır. Birkaç ay sonra Çin’lilerin Tibet sınırından geçtikleri söylenir. Bu söylenti gerçek olur ve propaganda yapmaya başlarlar. Özerk Tibet bölgesi kurmak için birkaç manastırı ele geçirirler.

4. Tutuklama : Çinlilerin ilerleyişi halkı galeyana getirir. Tibetli subaylar öldürülür. Manastırdaki rahipler Çinlilere karşı direnmeye başlarlar. Çinliler rahipleri yıldırmak için çeşitli yöntemler uygularlar. Zenginlik ve fakirlik edebiyatı yaparak insanlar arasında sınıf ayrımı olduğunu öğretmeye çalışırlar. Bu tür toplantılar 1959 sonbaharına kadar sürer. Köylüler ayaklanır ve kendilerine Çinliler tarafından kimlik kartları verilir. Manastırda rahiplik yapan Gyatso casuslukla suçlanıp kendisine işkence edilir. Panam’da bir başka manastıra götürülür.
5. Firar : Gyatso’nun yeni yerindeki mahkumluğu başlamıştır. buradaki mahkumların giderleri Tibet’li aileler tarafından karşılanmaktadır. Çinliler tarafından manastırda mahkumlara kominizm propagandası yapılmakta ve çeşitli işkenceler uygulanmaktadır. Gyatso bu sürgün hayatının kendisi için bir fırsat oldugunu bilerek sürekli kendisini yenilemektedir.
Çin askerleri Tibet halkına çıkardıkları gazeteler aracılığıyla kominizm propagandası yapıyor, kendilerine düşman olarak da ABD ve İngiltere’yi gösteriyorlardı.

6. Mavi Gökyüzünün Altında Kaçış Yok : Gyatso arkadaşlarıyla birlikte hapisten kaçma girişiminde bulunur. Gece ay ışığında yol alırlar. Belli bir zaman sonra Çinli askerler tarafından yakalanırlar ve kelepçelenerek dövülürler. Gyatso ve kaçmaya teşebbüs eden arkadaşlarına çok zararlı mahkum oldukları söylenerek dokuma işleri için ayırırlar.

7. Dokuma Öğretmeni : Gyatso, Drapchi’ye dokuma öğretmeni olarak gönderilir. Belli bir zaman sonra dokuma hocalığını bıraktırırlar ve cezaevi yaşamı yeniden başlar. Cezaevindeki diğer mahkumlar, Gyatso’nun işten kaçtığını ve sosyalist üretime engel olduğunu söylüyorlardı.
Çin’li subaylar cezaevini basıp,liderleri Mao’nun onaltı emrini içeren kitabını dağıtırlar. Bu emirleri öğrenmelerini ve karşı gelenlere bir şey yapılmayacağını nazik bir şekilde söylerler. Bu nezaket,yılanı deliğinden çıkarmak için kurulan bir tuzaktır.

8. Kültür Devrimi : Tibet’te kültür devrimi başlar,bütün şahsi dosyalar yakılır,feodalizmden kurtuluş sosyalizmin başlangıcı olarak benimsettirilir. Gyatso karşı bir insan olduğu için çoğu zaman dayak yer. Mao’nun onaltı emri,kendisi ölünceye kadar devam eder.

Çinliler,Tibet’i ikiye bölmeyi başarmışlardı. Gyatso,hapiste su ayini yaptığı için diğer mahkumlar tarafından günlerce dövülür. 1970 de Gyatso ve çok sayıda Tibetli mahkum Dropchi’ye götürülüp bir kısmı idam edilir. 1980 yılında Çin propagandasına karşı ilk ayaklanmalar başlar.
1961 yılında ABD Başkanı Çin’e gelmiş ve sonra Çin, Birleşmiş Milletler Örgütüne üye olmuştur.

9. Çalışma Yoluyla Reform : Tibet kominlere bölünür, araziler ayrılır. Bu arada Gyatso başka bir cezaevine gönderilip en ağır işlerde çaliştırılır. Ucuz işgücü elde etmek için cezaevleri çalışma kampları olarak düzenlenir. Tibet’teki köylüler, sözde gönüllülük esasına göre devlete bagış yaptıkları için yoksulluk içindedirler.

10. Dümencinin Ölümü : Yıllar sonra Gyatso’nun ziyaretçisi gelir ve Gyatso ailesinden haber alır. Ailesi zengin olduğu için Çinliler tarafından öldürülmüştür. Sonra Mao ölür. Mao’nun ölmesi eziyet zincirinin kopması anlamındadır. Hemen her şey değişir,kırmızı kitaplar yakılıp ayinler kaldırılır.

11. Harabeler Arasında : Gyatso, Lhesya kentine dokuma öğretmeni olarak gönderilir. Mahkumiyeti hafifletilip hafta sonlarında dışarıda dolaşabilme olanağı sağlanır.

12. Yeni Kuşak Bölücüler : Gyatso ve arkadaşları,Tibet’in bağımsız bir ülke olduğunu anlatan yazılarını kentin çeşitli yerlerine asarlar. Mahkumiyetleri bitmesine rağmen çalışma kamplarına gönderilirler. Sonunda Çin hükümeti bu kamları kapatır.
1983 yılında Gyatso Drepung bölgesine gider. Gyatso’yu burada da rahat bırakmayan Çinli polisler tutuklarlar ve 1984 e kadar yargılayıp idama mahkum ettirirler. Tibetlilerin protestosu sonucu idam kaldırılır. Fakat 1984 yılından sonra tekrar sekiz yıl hapis cezasına çarptırılır. Gyatso ve cezaevi arkadaşları,Tibet’in özgürlüğü için uğraşlarını sürdürürler.

13. Düşmanla Karşılaşma : Hapishane koşullarında Gyatso’nun arkadaşlarından bazıları ölür,bazıları işkenceden ağır yaralanır. Gyatso mahkumiyetini bitirip hapisten çıkar. Önce Tibet’teki Dram kentine,oradan da komşu ülke Nepal’e kaçar. Nepal’de ilah dediği Dalai Lama ile görüştükten sonra İtalya’ya gider.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>