Jean Christophe GRANGE Taş Meclisi

         Drane Thiberge, romanın kahramanıdır. Gençliği iç buhranlarla geçmiş, kendisini bireyci toplumun dışına itmiş bir kişilik, 20’li yaşlarına kadar uzak doğu sporlarıyla uğraşıp başarılar elde etmiş ve kendisine savunma silahı sağladığı inancına sahip olduktan sonra etrolog olarak bilme yönelmiştir.

Otuzlu yaşlara dayandığında çocuk arzusuyla evlat edinme yolu seçerek Fayland’ ta yetimhaneden evlat edinerek ülkesi Fransa’ya döner. Evlat edindikten sonra içinden çıkılmaz, peşi sıra olayların içinde bulur kendini, bir trafik kazasından sonra oğlu yoğun bakıma alınır ve komada kalır. Umutların tükendiği anda, oğluna yardımcı olacağını söyleyen akapunktur uzmanı Alman doktor ortaya çıkar ve iyileşme safhası başlar. Fakat Alman doktor aynı gün öldürülmüştür.

Drane kendini ilginç bağlantıların ortasında bulur. Oğlunun nesli tükenmiş Tsevenlere mensup bir şaman gözcüsü olduğunu bulur. Cinayetle, oğlunun yaşama dönüşü arasındaki bağlantının nedenlerini araştırırken, kazanın telepatiyle gerçekleştirildiği bulgusuna varır.

Hipnozla kazaya dönerek yol kenarında duran isme yönelir, parapsikoloji uzmanı Talikhi. Esrarengiz ölümler peşi sıra gerçekleşmektedir. Bir iç hesaplaşmanın ortasındadır ve cinayetlerle ilişiği bulunan bütün kişilerin Sovyetler Birliğinde nükleer füzyon denemeler merkezinde belli süre görev yapmış parapsikoloji uzmanları olduğu doğrusuna varır.

Haberci çocuk denemelerin son noktası olan tarihi taşımaktadır. Drane yolunu Moğolistana, Tseven bölgesine çevirir. Şaşırtıcı bir hayal gücü, dayanılmaz gerilim, fiziksel ve psikolojik şiddet, parapsikoloji, Şamanizm , telepatiyle gerçekleştirilen trafik kazası, esrarengiz akapunkturcu, Türk ve Moğol savaşçıların arasındaki savaş, mucizeli tedaviler, ani ölümler. Bilimsel referansları, polisiye vakaları ve parapsikolojik atmosfer içinde birleştirilen bir hikaye. Kurbanların cellat, kahramanların hep kötü olduğu fantastik bir gerilim.

Jean Christophe GRANGE Taş Meclisi” üzerine 2 düşünce

  1. tuğçe

    cok yetersiz.diğer cinayetlere suclulara ve en önemlisi kitabın sonuna hiç değinilmemiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>