Georges Duhamel Gece Yarısı itirafı

Salavin, toplum içinde öne çıkmayan silik bir roman kahramanıdır. Yazar Duhamel Salavinin işsiz kaldığı birkaç gün içindeki dramı sade bir dille anlatır.

Salavin 5 yıl boyunca çalıştığı işyerinden kovulduğu, kendini kötü hissettiği, mağdur olduğunu, haksızlığa uğradığını, uzun süre hep aynı evde yaşamını sürdürmüş ve evini çok seviyor, ümitsizlik ve azap içinde kıvranan bir adam olduğunu, gün geçtikçe yalnızlığa sürüklendiği, annesiyle geçen sıcak diyaloğunu ve annesine olan büyük bağlılığını ortaya çıkarıyor. Fakir oldukları, uzun zamandır iş aradığı, boş sokaklarda gezerek psikolojik çöküntüsünü hafiflettiğini itiraf ediyor. Güzel bir kızla tanışıyor ve kızın ona bağlanmasını psikolojik sorunlarından dolayı istemiyor ama kız tüm bu davranışlarına karşı sonuna kadar savaşmayı tercih ediyor. Annesi tarafından aynı kişiyle evlenmesini istiyordu ve ayrık otuz yaşına gelmişti. Hikayenin Paris’te geçtiği sonradan anlatılıyor. Hikayenin sonunda hala ne yapacağını bilmiyor ve evi terk ediyor. Yapa yalnız yaşamayı tercih ediyor.

ANAKİFİR : Salavin bir gece yarısı kadar karanlık ve kuşkulu ruhunun serüvenlerini anlatıyor.

ROMANDAKİ BAŞLICA KAHRAMANLAR :

Mösyö Sureau : Salavin’in İşvereni
Marguerite : Terzi Koşusu
Lanoue : Çocukluk arkadaşı
Vitet : Askerlik arkadaşı
Devrigny : Paris’li geveze biri
Frise-Poupou : Kahvedeki hizmetçi kız
Octave Lanoue : Lanoue’nin tembel oğlu
Marthe : Bir dostunun karısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>