Etiket arşivi: Şu Çılgın Türkler özeti

Turgut Özakman Şu Çılgın Türkler

DEĞERLİ ARAŞTIRMACI TURGUT ÖZAKMAN TARAFINDAN YAZILAN, BİRİNCİ BASIMI NİSAN 2005’TE YAPILAN EYLÜL AYININ ORTASINA KADAR 62 BASKISI YAPILAN, ŞU SIRALARDA EN ÇOK SATAN KİTAP LİSTELERİNİN BAŞINDA YER ALAN “ŞU ÇILGIN TÜRKLER” ADLI ROMAN, HERKES TARAFINDAN OKUNMASI GEREKEN DEĞERDE BİR ESERDİR.

TURGUT ÖZAKMAN, 750 SAYFALIK ESERİNİN ÖNSÖZÜNDE, ROMANI TARİHİ GERÇEKLERE BAĞLI KALARAK YAZDIĞINI, BU NEDENLE DE ROMAN OLMASINA KARŞIN DİPNOTLAR KULLANDIĞINI, KURTULUŞ DİZİSİ’NİN SENARYOSUNU TEMEL ALARAK ROMANINI YAZDIĞINI BELİRTMEKTEDİR.

ROMANI TANITMADAN ÖNCE “ŞU ÇILGIN TÜRKLER” HAKKINDA YAPILAN BAZI DEĞERLENDİRMELERE YER VERMEK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. GAZETECİ HASAN PULUR; “ŞU ÇILGIN TÜRKLERİ OKUYUN, “ÇILGIN” BABALARINIZLA, DEDELERİNİZLE ONUR DUYUN” DERKEN EMİN ÇÖLAŞAN, “OLAĞANÜSTÜ AKICI, ÖĞRETİCİ, BİZE YAKIN GEÇMİŞİMİZİ BİR KEZ DAHA YAŞATAN BİR ESER” DEĞERLENDİRMESİNİ YAPMAKTADIR. ÜNLÜ REKLAMCI ALİ ATIF BİR İSE, “ŞU ÇILGIN TÜRKLER’İ BU YAZ MUTLAKA OKUYUN, OKUTUN. HATTA “ÇILGIN TÜRKLER” KURSLARI AÇIP GENÇLERE KURTULUŞ SAVAŞI’NI ÖĞRETİN… MUTLAKA.” DEĞERLENDİRMESİNİ YAPMAKTADIR.

ROMAN DÖRT BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR. “BAŞLANGIÇ” ADI VERİLEN İLK BÖLÜM 28 HAZİRAN 1914 – 1 NİSAN 1921 TARİHLERİNİ KAPSAMAKTADIR. BİRİNCİ KİTAP ADI VERİLEN İKİNCİ BÖLÜM “YUNAN BÜYÜK TAARRUZU” ADINI TAŞIMAKTADIR. BU BÖLÜMDE, KÜTAHYA-ESKİŞEHİR SAVAŞI’NA HAZIRLIK,
KÜTAHYA-ESKİŞEHİR SAVAŞI, SAKARYA SAVAŞI’NA HAZIRLIK, ANKARA’YA YÜRÜYÜŞ VE SAKARYA SAVAŞI BAŞLIKLARINDAN OLUŞMAKTADIR.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM, İKİNCİ KİTAP BAŞLIĞIYLA TÜRK BÜYÜK TAARRUZU ADINI TAŞIMAKTADIR. BU BÖLÜMDE; BÜYÜK TAARRUZA HAZIRLIK, AFYON GÜNEYİNE YÜRÜYÜŞ, BÜYÜK TAARRUZ BAŞLIKLARI BULUNMAKTADIR. ROMAN SONUÇ BAŞLIĞIYLA SONA ERMEKTEDİR.

ROMANI OKUYAN OKUYUCU, RESMİ ADI “İSTİKLAL HARBİ” OLAN TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI HAKKINDA YÜZLERCE KAYNAKTAN DERLENMİŞ BİLGİLERİ USTA BİR KALEMİN ELİNDEN ROMAN ÜSLUBU İÇERİSİNDE BÜYÜK BİR HEYECANLA ELDE ETME İMKANINA SAHİP OLACAKTIR.

TÜRKİYE’DE TARİH ÖĞRETİMİNİN GENEL OLARAK EZBERCİ, KRONOLOJİK, NEDEN, SONUÇ İLİŞKİSİNE DAYANMAYAN BİR YAKLAŞIMLA YAPILDIĞI GERÇEĞİ DİKKATE ALINDIĞINDA “ŞU ÇILGIN TÜRKLER” İSİMLİ ROMAN ÜLKEMİZİN İÇİNDE BULUNDUĞU KOŞULLARDA HER TÜRK İNSANINA ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN KURTULUŞ SAVAŞI’NIN;

• HANGİ KOŞULLARDA, HANGİ SIKINTILAR ÇEKİLEREK BAŞARILDIĞINI,
• PADİŞAHIN VE İSTANBUL HÜKÜMETİNİN TUTUMUNU,
• DIŞ GÜÇLERİN KURTULUŞ SAVAŞI VE ONUN LİDERİ ATATÜRK ALEYHİNDEKİ ÇABALARI,
• HALKIN NASIL BİR FEDAKARLIK GÖSTERDİĞİNİ,
• YUNANLILARIN HALKA SERGİLEDİĞİ TUTUMU,
• TÜRK ASKERİNİN İNSAN SEVERLİĞİNİ, DÜŞMANA DAHİ ÖRNEK OLACAK DAVRANIŞI SERGİLEDİĞİNİ,
• BAŞARILMASI İMKANSIZ DENİLEN BİR SAVAŞIN BÜYÜK BİR FEDAKARLIKLA NASIL KAZANILDIĞI ORTAYA KONULMAKTADIR.

ROMANI OKUYAN BİRÇOK KİŞİ HİSLERİNİ ANLATIRKEN, “ÇOK DUYGULANDIM, BAZI SAYFALARI OKURKEN GÖZ YAŞLARIMI TUTAMADIM, BEN KURTULUŞ SAVAŞI’NIN BU KADAR ZORLUĞA RAĞMEN KAZANILDIĞINI BİLMİYORDUM, ATATÜRK’ÜN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİR KEZ DAHA KAVRADIM” DEMEKTEDİR.

ROMANDA DİKKATİMİZİ HER SATIR DİKKATLE OKUNMALI, DERSLER ALINMALI. İŞTE BİR İKİ SATIR:

“ANADOLU’DA SAVAŞ HIZLA SÜRÜYOR. MİLLET, BALTA, ORAK, NACAK, TIRPAN, PENCERE DEMİRİ, MENTEŞE, DEMİRDEN MAMUL NE VARSA ERİTİLİP SÜVARİNİN ELİNE KILIÇ OLSUN DİYE KAĞNI KAĞNI CEPHEYE TAŞIRKEN, İSTANBUL HALKI CAMİ AVLULARINDA, YANGIN KALINTILARINDA, YARI AÇ YAŞIYORKEN, PADİŞAHIN EMRİYLE ŞERİYE VE MAARİF NEZARETLERİNİN MARİFETİYLE OSMANLI ERKEKLERİ MÜSLÜMAN KADININ NASIL GİYİNMESİ GEREKTİĞİNİ TARTIŞIYOR. ETEK BOYU ÖLÇÜSÜ ALIYOR.”

“3.ALAY KOMUTANI YARBAY FERİT BAŞARILI OLAN ASKERLERİNE ÖDÜL OLARAK ANCAK YARIMŞAR PARÇA ÇAY ŞEKERİ VEREBİLDİ.”

19 MAYIS 1919 TARİHİNDE ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKMASI İLE BAŞLAYAN SÜREÇ HEM KURTULUŞ HEM DE KURULUŞ SÜRECİDİR. KURTULUŞ DÜŞMANIN YURTTAN ATILMASI, KURULUŞ İSE BU SÜREÇ İÇİNDE ÇAĞDAŞ VE MODERN BİR DEVLET VE TOPLUM YAPISININ KURULMASIDIR. YANİ TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI BAĞIMSIZLIĞIMIZIN SAĞLANMASININ YANISIRA KULDAN BİREYE, ÜMMETTEN MİLLETE GEÇİŞ SÜRECİDİR. BU SÜREÇ İÇİNDE YAŞANAN PEK ÇOK OLAY KAPSAMI İTİBARİYLE ÇOK GENİŞ OLDUĞUNDAN TARİH DERSLERİNİN MÜFREDATINA DAHİL EDİLEMEMEKTEDİR. ŞU ÇILGIN TÜRKLER, İŞTE BU KAPSAM DIŞI KALAN ANCAK İÇERİK OLARAK BU KONULARI BÜTÜNLEYEN BİR ÇOK OLAYA VE ANIYA YER VERMEKTEDİR. ESERDE YER ALAN OLAYLAR, HİÇ BİR BİÇİMDE ROMAN KURGUSUNUN BİR PARÇASI OLMASI İÇİN YAZAR TARAFINDAN YARATILMAMIŞTIR. HER BİRİ, DÖNEMİN TANIKLARININ ANILARINA VE BU ANILAR ÇERÇEVESİNDEKİ TARİHSEL OLAYLAR ÜZERİNE KURGULANMIŞTIR. TARİHSEL OLAYLARIN VE ANILARIN BİR ROMAN KURGUSU İÇİNDE ANLATILMASI İSE ESERİN HER KESİMDEN OKUYUCU TARAFINDAN RAHATÇA OKUNUP ANLAŞILMASINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAMAKTADIR. ANLATILAN OLAYLAR HAKKINDA GENİŞ DİPNOTLARA YER VERİLMESİ İSE DAHA AYRINTILI İNCELEMELER YAPMAK İSTEYEN OKURLARA YOL GÖSTERMEKTEDİR. ŞU ÇILGIN TÜRKLER ADLI ESER VE BU ESERDE YER ALAN KAYNAK KİTAPLARIN VE ANILARIN ÇOK BÜYÜK BİR KISMI KARA HARP OKULU KÜTÜPHANESİNDE MEVCUTTUR.

KISACA, ŞU ÇILGIN TÜRKLER’İ OKUYUN. HASAN PULUR’UN DEDİĞİ GİBİ BABALARINIZLA, DEDELERİNİZLE ONUR DUYUN.