Etiket arşivi: Soğuk Kitap özeti

John Smolens Soğuk

Yazar romanın adından da anlaşılacağı gibi karı, soğuğu ele almış ve Kuzey Amerika, Canada bölgesinde bir mahkumun cezaevinden kaçışını ve kaçtıktan sonraki başına gelen olayları ele almaktadır.

Cezaevinden kaçan mahkumun kaçarken ormanda rastlamış olduğu ağaçtan yapılı, karlar içine gömülmüş bir kulübeye rastlanır. Bu kulübede dul bir kadın kalmaktadır. Kadın eşini ve kız çocuğunu trafik kazasında kaybetmiştir. Kadın camdan bakarken mahkumu görür kulübesine alır. Onun bir kaçak olduğunu anlayan kadın elini ayağını zincirlerle bağlar. Soğuk ve karlı ormanlardan geçen kaçak yorulduğu için kadının bu hareketine hiç tepki vermez. Kaçak sevgilisi yüzünden cezaevine düşmüştür ve tekrar onunla görüşüp hesaplaşmak ister kaçak hapse düşmeden önce sevgilisinin babasının yanında çalışır. Sevgilisinin babası av tutkunudur ve kendine ait ormanlık bir arazi ve dağ evi vardır, her sene kış aylarında dostlarıyla buraya gelir ve avlanır, kızı ve sevgilisi de dostlarına hizmet ederler. Bir süre sonra kaçağın donanmadan ayrılan abisi de onlara katılır. Abisini, madde bağımlısıdır bir gün genç adan sevgilisi ve abisini kulübede sevişirken görür ve sevgilisini yaralayarak oradan uzaklaşır. Kızının yaralandığını gören yaşlı adam yanındaki avcı dostlarından birisini genci öldürmesi için peşine yollar. Genç ormanda kendisini öldürmek için kovalayan avcıyı fark eder ve onu yaralar. Avcı bulunamadığı için kızın babası ve abisinin ifadeleriyle yakalanır ve mahkum olur. Şimdi sevgilisiyle hesaplaşmak için cezaevinden kaçmıştır. Kaçağın suçsuz olduğuna iyice inanan kadın ona kocasının elbiselerinden verir ve birlikte yola çıkarlar.Yoğun kar ve engebeli arazi kasabaya gitmelerini zorlaştırır. Kasabaya yakın bir bölgede kadın tepeden yuvarlanarak çukurun içine düşer. Mahkum kadını sırtında bir süre taşır fakat yorgunluktan güç hava şartlarından başaramayacağını yardım çağırmasını söyler. Kasaba girişindeki benzin istasyonuna gelen kaçak büyük bir tıra rastlar ve bir an kaçış sebebi aklına gelir. Kadını orada bırakıp yoluna devam eder. Yolda tır şoförüyle tartışan kaçak tırın buzda kayarak kaza yapmasına sebep olur. Arkadan gelen bir minibüs şoförü kazayı görür ve yardım etmek için aracın yanına gider. Kaçağı tırdan çıkaran minibüs şoförü araçta sıkışan tır şoförünü de kurtarmaya çalışırken tır alev alır tır şoförü ve minibüs şoförü yanarak ölürler. Kaçak minibüse atlayarak sevgilisinin bulunduğu kasabaya hareket eder.

Bölgenin şerifi cezaevinden kaçan bir kaçak olduğu haberini alır. Daha önceden bir mahkum aynı cezaevinden kaçmış fakat soğukta ormanda donarak ölmüştür. Birçoğu hayvanlara yem olmuş, bazılarının da cesi karlar eriyince bulunabilmiştir. Kasaba yakınında baygın olarak dul kadını bulunlar şerife haber verirler. Şerif bu kadını önceden tanır. Ama uzun zamandır görmemiştir. Kadını hastaneye kaldırırlar bir süre sonra hastaneye giden şerif kadının orada ne aradığını öğrenmeye çalışırken kaçakla kadının birlikte olduğunu öğrenir. Tır kazası haberini de alan şerif o gün benzinlikten bir yabancının tıra bindiğini öğrenir. Şerif tıra binen yabancının kaçak olduğundan şüphelenir. Yanarak can verdiğini düşünür. Fakat cesette yapılan DNA testi sonucu ölenlerin arasında kaçağın olmadığı anlaşılır. Şerif olayı eyalet polisine bildirir. Fakat soğuk hava şartları ve yolların kapalı olması nedeniyle kimse olayla ilgilenmez.

Kaçak minibüsle sevgilisinin bulunduğu kasabaya varır. Kaçak cezaevinde iken sevgilisi ve abisinin evlendiğini birde küçük kızları olduğunu öğrenmiştir. Eski sevgilisi geceleri babasının otelinde çalışır. Kaçak eski sevgilisini bulduğunda, eski sevgilisi ve abisinin ayrıldığını küçük kızında kendi kızı olduğunu öğrenir hep birlikte sınırdan geçerek kaçmaya karar verirler. Sınırdan geçmeye cesaret edemeyen sevgililer ormandaki kulübeye giderler.

Eyalet polisi olayla ilgilenmeyince kaçağın hala yaşadığını ve yola devam ettiğini anlayan şerif kaçağın peşine düşer ve kasabaya gelir. Kızı ve küçük çocuğu da alıp kaçırıldığını anlayan şerif araştırma yapar ve sınırdan geçemediklerini öğrenir. Kızın babası ve abisi ormandaki av evine gidebileceklerini tahmin ederek peşlerine düşer. Kaçağın abisi tahminlerinde yanılmamıştır. Kaçak ve kız kulübededir. Kaçak ve kız kulübenin dışında yabancıların olduğunu anlarlar ve kaçak kulübede bulunan ok ve yayı alır. Kaçağın abisi kapıyı çalar kapıyı açmasının dışarıda donacağını söyler ama kapıyı açan kaçak şerifide görünce okla şerifi yaralar ve şerifi rehin alırlar. Şerif yola çıkmadan önce nereleri arayacağını yardımcısına bildirmiş ve o bölgeye gelmesini söylemiştir. Kaçak sevgilisine küçük kızını da alıp oradan uzaklaşmalarını söyler. Sevgilisi de kızını alarak arabayla uzaklaşır. Kaçak sevgilisinin babası ve yabancı ortağının orada gizli işler çevirdiğini öğrenir ve bunu araştırmak için dışarı çıkar. Sevgilisinin babası ve ortağı da ormanda kaçağın peşindedir. Kaçak ormanda terkedilmiş bir fabrika da ayı cesetleri bulur ve ayıların iç organlarında ilaç yapmak için acımasızca katledildiğini öğrenir. Ölü ayıların bulunduğu bir çukurda bir de insan cesedi bulunur. Bunun cezaevine girmeden önce ormanda onu öldürmek için takip eden ve yaraladığı avcının cesedi olduğu anlaşılır. O zaman bulunamayan avcıyı sevgilisinin babası ve ortağının öldürdüğü ortaya çıkarır.