Etiket arşivi: Şeytan ve Kadın Kitap özeti

PAULO COELHO Şeytan ve Kadın

Bescos adında kendini dünyaya kapamış çiftçilik ve hayvancılıkla geçinen bir dağ köyü. 281 kişinin yaşadığı bu köyde hemen herkes yetişkin yada yaşlıydı, köyde hiç çocuk yoktu. Eski bir geçmişi olmasına rağmen bu köy artık özelliklerini yitirmiş yıkık dökük evleri ile tarihe karışmak üzere idi. Gençlerin bir çoğu okumak yada çalışmak için kendilerini büyük şehirlere atmışlardı. Köyün bir oteli, otelinde barı ve alışveriş ihtiyaçlarını gidermek için bir dükkanı ve de bir kilisesi vardı. Topu topu üç sokaktan oluşan bu köy 9 ay kar altında idi. Köyün tek oteli yazın tek tük gelen turistleri ağırlıyordu. Turistler oralara avcılık için gelirlerdi.

Yaz mevsimi yavaş yavaş sona eriyordu, artık turistler gitmişti ama köyün girişinde bir yabancı, sırt çantası, eski püskü elbiseleri ve uzamış sakalı ile köye yaklaşıyordu. Onu ilk gören köyün yaşlısı Berta oldu. Yaşlı kadın onu gördüğünde sanki beklediği biri geliyormuş gibi dikkatlice hiç sesini çıkarmadan onu izledi. Yabancı köye geldi, Berta’ya selam verdi ve her yabancının yaptığı gibi otele girdi. Yaşlı Berta kocasını kaybettikten sonra köydekilerle pek görüşmez olmuş, kışları evinde yazları ise evinin kapısında oturur hiç değişmeyen o dağ manzarasını seyrederdi. Köylüler onun yaşlı bir cadı olduğunu düşünürlerdi, hiç kimseye zararı olmasa bile. Oysa gerçekte yaşlı Berta’nın sadece tek bir özelliği vardı, onu insanlardan ayıranda onun ölen kocası ile bir şekilde iletişim kurması idi. Ölen kocasının görüntüsünü görmese bile duygusal olarak onunla iletişim kuruyor ve konuşuyordu. Kocası ona köyün tehlike altında olduğunu söylemişti. İşte bu yüzden gelen yabancıya Berta dikkatlice bakmıştı. Evet oydu işte yabancı yanındaki şeytanı ile birlikte otele girmişti.
Yabancı otele girdi, adının Carlos olduğunu söyleyerek bir haftalık rezervasyon yaptırarak parasını peşin verdi ve odasına dinlenmeye çekildi. Öğle olduğunda küçük köyde herkes köye Carlos adında bir yabancının geldiğini çoktan öğrenmişlerdi bile. Akşam yabancı bara indi, oradaki köylüler ile oradan buradan sohbet etti. Muhabbet bir adamdı, köylüler ile çok çabuk diyalog kurmuştu. Yabancı köylüler ile konuşurken daha çok bir kişi dikkatini çekmişti. O da barmen kız Chantal’dı. Chantal köyün en genç insanıydı. Ertesi gün yabancı köyün yakınındaki derenin kıyısında kitap okuyan Chantal’ın yanına yaklaştı, selam vererek konuşmaya başladı. 45 yaşındaki yabancı Chantal’a aradığı kişi kendisi olduğunu, bir plan için bu köye geldiğini eğer bu planını uygulamada kendisine yardımcı olursa çok karlı çıkacağını söyledi. Chantal bu planın ne olduğunu sordu. Yabancı kendisini izlemesini söyledi, beraber ormana gittiler. Y biçiminde bir kayanın yanına geldiklerinde yabancı orayı kazmasını söyledi. Chantal denileni yapınca toprakta gömülü bir külçe altın gördü. Yabancı daha ilerde bir çukur daha açtırdı, oradan da 10 külçe altın çıktı. Chantal şaşırdı bir süre imalı konuşmalardan sonra, Chantal yabancıya gerçek niyetini açıkça anlatmasını söyledi.
Yabancı eğer planına yardımcı olursa 1 külçe altın senindir dedi. Peki ya 10 külçe altın için köylülerin büyük bir suç işlemesini gerektiğini birini öldürmesi gerektiğini söyledi. Chantal şaşırdı ve ağlama başladı, ancak kendini toparlayarak polise gideceğini söyledi. Yabancı ona polise giderse kimsenin ona inanmayacağını, elinde hiç bir delil olmayacağını söyledi, ardından 10 külçe altın yanına aldı bir külçe altını ise aynı yerinde bıraktı. Chantal’a tek bir şartın olduğunu onunda çalmamak olduğunu aksini yaparsa kendisinin kolayca onu yakalayacağını söyledi. Aradan geçen bir kaç gün Chantal geceleri kendi içinde çarpışıp durdu. En sonunda köylüye bunu anlatmasının imkansız olduğunu düşündü ve tek külçe altını çalarak köyden kaçmaya karar verdi. Gitti kayanın dibinden altını çıkardı ancak altını alarak kaçamadı. Çünkü korkmuştu, oldu olası o köyden kaçmak için büyük şehirlere yerleşmek için çok büyük fedakarlıklar yapabileceğini düşünmüştü ama yapamıyordu işte. Yapamadı da. Çünkü korkmuştu, bunu kötülük yapmak istemediğinden yada iyi olduğundan değil korktuğu için yapamamıştı. Böylece iyilik ve kötülük hakkında düşünmeye başladı Chantal.

Daha önce yalnız başına iyilik ve kötülüğü düşünmemişti hiç. Çünkü köylüler kesinlikle kötülük yapmazlardı. Hepside iyi insanlardı. Birden onu düşünmeye başladı aslında köylülerin iyi mi yoksa kötülük yapamadıkları için mi yani korktukları için iyi olduklarını düşünmeye başladı. Eğer yabancının teklifini köylülere anlatırsa onlar kötülük yapabilirlermiydi acaba. Yine bir akşam bardaki müşteriler dağıldıktan sonra Chantal ile yabancı yalnız kaldılar. Yabancı ona hayatını anlattı. Yabancı çok zengindi silah üretimi ve ticareti yapıyordu. Silah ticaretinde dürüsttü ve kesinlikle yasa dışı yollardan uzak duruyordu. Onu hayata bağlayan en büyük değerler kızları ve eşiydi. Bir gün karısı ve çocukları teröristlerce kaçırılmıştı. O da hemen polise haber vermişti. Onu telefonla arayan teröristlerin yerini polisler çok geçmeden bulmuşlar ve oraya baskın düzenlemişlerdi. Teröristleri öldürmüşlerdi ancak ölmeden yabancının eşini ve çocuklarını da öldürmüşlerdi. Bu olay yabancının tüm hayatını değiştirmişti. Teröristlerin ve polisin kullandığı silahlar yabancının fabrikasında üretilmişti. Yasa dışı satış yapmasa da teröristler bir şekilde bu silahlara ulaşmıştı işte. Yabancı iki üç yıl dünyayı gezdi, içindeki nefret ve öç alma duygusu sürekli büyüyordu. Tanrının kendisine adaletli davranmadığını düşünüyordu. İçindeki şeytan büyüdü, onu hayata ve tanrıya meydan okumaya itti. O insanların içinde her zaman kötülük olduğunu düşünüyor, gerektiğinde insanların kolayca kötülük edebileceklerini düşünüyordu.

Chantal olanları dinledikten sonra yabancı ona eğer sen anlatmazsan planını ben köylülere anlatacağım dedi. Chantal olanları ve yabancının teklifini bir akşam sonra barda köylülere anlattı. Herkes şok olmuştu. Önce inanmadılar, Chantal onlara deliller gösterdi, altınları gördüğünü söyledi. Herkes konuşmadan dağıldı. Ertesi gün herkes Chantal’ı suçluyordu, Chantal çok kızmış ve korkmuştu, yaşlı Berta’nın yanına gitmişti. Berta’nın her şeyden haberi vardı. Ölü kocası ona olanları anlatmış ve köyü kötülüklerden koruması için dikkatli olmasını söylemişti. Berta Chantal’dan köyden kaçmasını istedi. Ama Chantal kaçacak kadar parası olmadığını söyleyip karşı çıktı, otelde kaldığı odasına döndü. Ama o anda ikisinin de bir şeyden haberi yoktu, o da köyün ileri gelen 6 kişisinin kurbanı çoktan seçtiğiydi. O da yaşlı Berta idi. Chantal o sıralar odasında içindeki iyi ile kötünün savaşını dinliyordu. Çok geçmeden Chantal’da kurbanın seçildiğini öğrendi. Rahatlamıştı çünkü en azından kurban kendi değildi. Yabancının verdiği sürenin bitimine bir gün kala rahip, iki adamla yaşlı Berta ‘nın evine geldi. Berta’da artık her şeyi anlamıştı. Rahip Berta’ya uyku ilaçları içirdi ölürken bir şey hissetmesin diye.

Ölüm köyün dışında akşam saat 9′da olacaktı. Köyün tüm erkekleri silahları ile geldiler. Silahları belediye başkanı doldurmuştu ve yarısında kuru sıkı vardı. Yani tüm silahların yarısında gerçek mermi yarısında kuru sıkı vardı. Böylelikle insanlar hiç bir zaman gerçek mi yoksa kuru sıkımı atacaklarını bilmeyeceklerdi. Bu da onların kendilerini avutmalarını sağlayacaktı. İlginç olan bir şeyde rahibin bu olayda öncü rolünde olmasıydı. Rahip altınlardan pay istemiyordu. Yani 10 külçe altın köylülere dağıtılırken kendisi pay almayacaktı. Onun amacı başka idi. Yirmi yıldır o köyde rahiplik yapmış ancak insanları tam anlamıyla kiliseye toplayamamıştı. Köylüler kimseye zarar vermeseler de dindar değillerdi. Rahip kendini sorumlu tutuyordu. Yabancının teklifinden sonra tanrının iyiyi göstermek için kendini kötü olarak kullanacağını düşünüyordu. Tıpkı İsa’nın Yahuda’sı gibi… O anda bir kötülük olacak ama insanlar daha önce yaptıkları kötülüğün farkına varıp kiliseye ve dinlerine bağlanacaklardı.

Son akşam köyün tüm erkekleri infazı gerçekleştirmek için silahlarını Berta’ya doğrulttuklarında Chantal çıktı ortaya, yabancıya güvenmemeleri gerektiğini onun kötü olduğunu, altınları onun izni olmadan paraya çeviremeyeceklerini, polisin bu işe el atacağını, günün birinde birinin ağzından bir şey kaçırarak herkesin suçlu olacağını söyleyerek onları durdurdu. Evet yine herkes korkmuştu, korku yüzünden kötülük yapamamışlardı, tıpkı Chantal gibi. Herkes dağıldı.

Altınlara gelince onları yabancı Chantal’a verdi, ama köylülerin haberi olmadan. Çünkü Chantal yabancının aklındaki soruları cevaplamış onun içindeki iyilik ışığını parlatmıştı. Ona köyün geçmişi ile ilgili bir hikaye anlatmıştı. Hikayede Aziz Savinus ve kötü Ahab vardı. Aziz Savinus kötü Ahab’ı ikisinin de benzer olduğunu, ancak tercihlerinin farklı olduğu konusunda ikna etmiş ve onu iyiliğin yanına çekmişti. Böylece köyün en iyi çağları yaşanmıştı o dönemde.

Evet sorun insanın iyiliği yada kötülüğü değildir. İnsan iyilik veya kötülük yapabilirdi. Ancak iyilik ve kötülük insanları ele geçirmek için savaşırlardı. Her şey bir özdenetim sorunuydu. İnsanlar kendi doğrularını uygularlardı. İnsan doğuştan iyi ve kötü değildi.
Sonuç olarak kitapta insanlığın doğuşundan Adem’in yasak meyveyi yiyip cennetten atılışından beri yaşadığı iyi ile kötü ikilemi anlatılıyor. Köye gelen yabancı insanları yaşam, ölüm, adalet, iyilik ve kötülük kavramları hakkında düşünmeye zorlamış ve onları vicdanlarını sorgulamaya zorlamıştır.

Kitap bize iyiliğin ve kötülüğün kaynağı konusunda fikirler vermiştir.