Etiket arşivi: Sevgi Zekası Kitap Özeti

Muhammed Bozdağ Sevgi Zekası

Kitabın Konusu:

Bir insanın en büyük ihtiyacı olan sevginin hayatımıza nasıl etkileri olduğunu ve sevgi olmadan insanın neden yaşayamayacağı. Ayrıca duygusal zekamızın bize neler yaptırabileceği anlatılmakta. Sevgiye sığınamayanın hayata neden tutunamayacağını, neden bedenin canının sevgiden, ruhun canının sevgiden beslendiğini anlatıyor. Sevginizi yönetmenin tüm hayatınızı, rollerinizi, kazanımlarınızı, kazançlarınızı, eserlerinizi nasıl şekillendirdiğinden bahsediyor.

Kitabın Özeti:

Zeka ve Sevgi zekası kavramlarının tanımıyla başlıyor yazar kitaba. Sevgi zekası kavramının tarihçesinden bahsediyor. Hayatımıza olan etkilerini anlatıyor.

Sevgi varlığın ve yapmanın; nefret yokluğun ve yıkmanın çekirdeğidir. İyiliklerin temeli sevgi, kötülüklerin temeli nefrettir. Ruhun ceset hapishanesinden sonsuzluğa parlak bir gelecekle taşımanız sevgi becerinize bağlı olacak. Sevgi hayatı hareketlendiren en önemli enerji kaynağımızdır.

Sevgi zekasını neden geliştirmeliyiz? Sevgisiz yaşasak ne olur? Gibi sorulara cevap arıyor ve cevabı şu başlıklar altında incelenmesi gerektiğini söylüyor.

Annemiz-Babamız: Bizi dünyaya getiren anne ve babamızı seversek ömrümüzün en güzel yıllarını sevinçle renklendiririz. Bizi hayata tutunduranlara vefanın harika örneklerini sunar ve onları tekrar buluşmak üzere sonsuzluğa uğurlarız.

Öz benliğimiz: Kendimizi seversek varlığımızla barışık yaşarız. Yüzümüzü gözümüzü aynada görmekten mutluluk duyar, insanların karşısına huzur ve mutlulukla çıkarız. Varlığımızı, kendimizi, benliğimizi tanıdıkça hayata daha farklı bakarız.

Eşimiz ve çocuklarımız: Eşimizi seversek, hayatımızı en değerli ortağımızla paylaşmanın mutluluğu içerisinde muhteşem ilişkiler geliştirir, sever ve sevdiririz. Evimize sevinçle koşar, döneceğimiz saatin sabırsızlığını yaşarız. Çocuğumuzu seversek onunla onur ve gurur duyarız. Onu ahlaklı yetiştirmek için her türlü fedakarlığa zevkle katlanırsınız. Çocuğumuza bırakacağımız en güzel miras güzel ahlak değil midir? Geride topluma bırakacağımız en iyi şey iyi bir evlat değil midir?

HİZMETE ÖZEL

HİZMETE ÖZEL

Kazanımlarımız: Hayat boyu kazanacağımız maddi ve manevi değerlerimizi seversek üretir, gelişir, paylaşır mutlu oluruz.

Vatan- Millet: Yaşadığımız topraklarda mutlu ve huzur istiyorsak sevmeliyiz önce onu.

Dost-Arkadaş: Hayatı paylaştığımız dostlarımızla anlam ve yön kazanacak, dost çevrenizin yönünde ilerleriz.

Allah-Peygamber: Bu değerler bizi dünya dünya ötesine güvenle
taşıyacak, kabir kapısından güvenle girmemizi sağlayacak.

Tüm bu sevgiler hayatımıza yüksek değerler biçiminde yansıyacaktır. Ne istediğimize bakalım.. hepsi de adaklanmışlığı gerektiriyor.

Yetenek geliştirmek istiyorsak sevelim ki çalışabilelim. Üretimi artırmak üretime odaklanmayı, bu da üretimden zevk duymayı gerektirir. Sağlığımız da sevgiye bağlıdır; yüksek insanlar sevgisize saygı duymazlar. Sevgi ilişkilerimizi nezaketle yapılandırır. Hoşgörümüzü, erdemimizi ve saygınlığımızı besler. Zenginlik her şeyden önce iyi ilişkilerin ürünüdür. Gülümseyenle sevenle herkes iş yapmak ister. Dostlarımız sevgimizin eseridir. Sağlığımız en fazla sevgiden etkilenir. Sevginin verdiği güven ve rahatlık sizi gerilimden uzaklaştıracak, savunma sistemimizi güçlendirecektir.

Sonuç:

Mal, makam ve nam parayla ölçülebilir, ama sevgimize değer biçilemez. Güzellik, huzur, kazanım ve onur gönlümüzden doğarak yeşerir. Gayretin, başarma ve paylaşma tutkusunun ardında, sevgiden değerli gerekçe gösterilemez. Anne-baba, eş-çocuk, öz-benlik, kazanım, bitki, hayvan, arkadaş, vatan-millet ve dini değerleriniz sevginize muhtaç. Başarı hayatta huzur ve ilişkilerde dengededir. Sevgi acıları bile tatlandırır; nefret ve zevkleri acılandırır. Her büyük insan evrensel bakabilen bir gönül
geliştirmiştir. İnsanlar dünyaya nur yüzlü melek ruhlu geldiler. İlahi zamanlamaya güvenen her fidanın meyve geleceği gün gelecektir.