Etiket arşivi: Sevdalinka

Ayşe Kulin Sevdalinka

Sevdalinka (Sevda Şarkıları) Yazarın Kitabın giriş kısmında da belirttiği gibi yüzyıllar boyunca da dini nedenlerle Boşnak Halkının Sırplar ve Hırvatlar tarafından sürekli soykırıma tabi tutulmaları ama asla yok edilememelerini, verdikleri mücadeleyi, çektikleri acıları Türk Halkına tanıtabilmek için yazılmış bir romandır.

Yazar kitabında yazılan olayların belgesel nitelikli, tarihi ve siyasi kişilerin dışındaki karakterlerin kurgu olduğunu özellikle belirtmektedir.
Roman 1992’ de başlayan savaşın ilk üç yılında yaşananları anlatıyor.
Nimeta Bosnalı bir gazeteci ve otuzunu geçmiş bir kadın. 21 yaşından beri evli olduğu Burhan ise Kninde inşaatta çalışan bir mühendistir. On bir yaşında Fiko isminde bir erkek ve Hana isminde altı yaşında küçük bir kızları vardır. Bütün aile Nimeta’ nın annesi Raziya hanım ile birlikte Saray Bosna da iyi sayılabilecek şartlarda yaşamaktadırlar. Nimeta’ nın erkek kardeşi Raif zaman zaman evlerine uğramaktadır.
Nimeta’ nın hiç ummadığı ve düşünemediği bir anda meslektaşı Stefan ile başlayan ilişkisi ileri boyutlara varmış, kocası Burhandan uzaklaştırmıştır kendisini. Stefanla ilişkisini Burhan’ a söylemek için uygun ortam aramaktadır.

Yoğun entrikalar aşırı milliyetçiliği azdırmış ve Bosna bir anda alevler arasında kalmıştır. Nimeta ve ailesi de yoğun kaos ortamında can derdine düşmekle beraber günlük yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Burhan Nimeta’ nın Stefan ile ilişkisini öğrenir. Bu durumu kendisine yediremez bir sabah tartışırlar ve Nimeta’ ya sağlam bir tokat atıp evden çıkar o ve ondan sonraki akşamlarda eve dönmez.

Nimeta gazeteciliğin sağladığı yetenekleri de kullanmasına rağmen bir türlü kocasını bulamaz, öldüğünü düşünmeye başlar.
Mühendis olan Burhan dağa çıkmış Bosnalı Milislere katılmıştır. Yüzbaşıdır.

Uzun uğraşlardan sonra Nimeta Burhan’ a ulaşır ve oğlu Fiko ile Burhan’ ı görmeye giderler.

Sırasıyla Raif ve Fiko da gönüllülere katılır ve dağa çıkarlar. Fiko’ nun bir veda bile etmeden evi terk etmesi ve bile bile ölümün kucağına gitmesi Nimeta’ yı çok sarsmıştır. Mirseda Sırplar tarafından defalarca tecavüz edilip, vahşice parçalanarak öldürülmüştür.

Fiko bir çatışmada vurulur, durumu ağırdır. Mutlaka iyi bir ortamda tedavi edilmesi gerekmektedir. Dağda ki yoksulluk ortamında kalırsa fazla zamanı yoktu, ölecektir. Burhan ve Nimeta çaresizlik içinde çırpınmaktadırlar. Yardımlarına Stefan yetişir, bir jeep ile Hırvat kimliğini kullanarak güvenli bir bölgeye götürmeye çalışır Fiko’ yu.
Nimeta dünya tarihinin en acımasız soykırımlarından birinin yaşandığı Bosna savaşının ortasında kendisi ve ailesi için yaşam mücadelesi verirken, içinde kıyasıya süren bambaşka bir savaşla da baş etmek zorunda kalmıştır.

Savaş hak aramak ve hakkını savunmak için askeri nitelikli birimlerin birbirine karşı üstünlük sağlanmaya çalışmasıdır. Çeliğin, kanın ve barutun ortasında siviller varsa, yapılan harekatlar katliama dönüşmüşse yapılan savaş değil CİNAYETTİR. Yapılan her şey kaydedilir ve tarih böyle oluşur. Zalimler tarihi her döneminde yenilmeye ve yok olmaya mahkumdur.