Etiket arşivi: Sam Horn Eserleri

Sam Horn Tongue Fu

Kung fu’ nun (insanın iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş sanatı) amacı fiziksel bir saldırıyı etkisiz bir hale getirmek, silahsızlandırmak ya da caydırmaktır. Tongue Fu’nun (insan iç gelişimini vurgulayan zihinsel bir sanat) amacı ise psikolojik bir saldırıyı etkisiz hale getirmek, silahsızlandırmak ya da caydırmaktır. Öz savunmanın sözlü biçimidir; acı sözler söylemek ya da susup kalmak yerine baş vurulabilecek yapıcı bir seçenektir.
Sözlü savaş sanatının asıl amacı, kendisini sözlü saldırılara hedef olmaktan koruyacak şekilde nasıl güven içinde davranacağınızı öğretmektir. Ama kışkırtıldığınızda da, bu zihinsel ve dilsel dövüş sanatlarını ustaca kullanarak kendinizi koruyabilmelisiniz.
Tongue Fu, sadece adil ya da dürüst olmayan davranışlara karşı koymakla ilgili değildir. Aynı zamanda bir yaşam felsefesi; hem işinizde hem dışarıda herkesle daha iyi geçinmenize yardımcı olabilecek bir iletişim tarzıdır. Çatışmaları nasıl önleyebileceğinizi, nasıl işbirliği oluşturacağınızı ve başkaları düşüncesiz ya da kaba davrandığında bile nasıl nazik kalmayı tercih edebileceğini gösterir.
Zor insanlarla uğraşmaktan hiç kimse hazzetmek. Ne ki, bu günlük yaşamın ayrılmaz bir parçadır. Bu fizikler size anlaşması zor insanları ustaca silahsızlandırarak kişisel ve mesleki ilişkilerinizi daha az gerilimli ve daha tatmin edici kılmada yardımcı olabilir.
İnsanların günülük temelinde karşılaştığı meydan okumalarına anında yanıt vermede kullanabileceği gerçek yaşam seçenekleri gereklidir. Teorilerle zaman harcamak yanlıştır. Birisi size bağırdığında ya da ilginiz olmayan bir konuda sizi suçladığında bayağı sözlerle yanıt vermenin bir yararı olmaz.
İnsanlar zar davranışlarla uğraşmaya niçin son derece hazırlıksız olduğunu çözümlenerek lazımdır. Bu çatışmanın çözümü, tarih, matematik, ya da fen bilgileri gibi okullarda öğretilmemektedir. İnsan doğası gereği karşılaştığı durumlara anında tepki koyamamaktadır. Tongre Fu başkalarının parmaklarına basmadan kendi ayaklarımız üzerinde nasıl durabileceğimizi yara olmamıza izin vermeden ve kimseyi yaralamadan nasıl varolabileceğimizi örneklerle açıklamaktadır.
Tongue Fu teknikleri insanı manevi yönde geliştirmeye yarar. Fakat bu teknikler sadece onlar izleyip davranışlarınıza temel yaptığımızda bize yarar sağlar. Neden, nasıl, niçin gibi soruları kendimize sormamıza yönlendirir.
Thomas Edison’un dediği gibi, “En büyük zayıflığımız kolay vazgeçmemizdir. Başarının en emin yolu her zaman bir kere daha demektir” ve Adlai Stevenson’un dediği gibi, “Tek başına bilgi yeterli değildir. Bilgelik haline gelebilmesi için gönül zenginliğiyle yıkanması gerekir.” John Ruskin de, “Sevgiyle beceri birlikte olduğu zaman bir şaheser bekleyebilirsiniz” dediğinde, benzer bir şeyi kastediyordu.