Etiket arşivi: Robert Ludlum

Robert Ludlum Tristan iHaneti

1940 yılı sonbaharında Naziler güçlerinin zirvesindeydi. Paris işgal edilmişti. Her tarafta nazi askerleri devriye geziyordu. Doğuda Polonya’ya kadar istila etmişlerdi. Avrupa tam bir kaos yaşıyordu.
İngiltere her an Naziler tarafından Naziler tarafından işgal edilebilir. Ruslar ve Amerikalılar henüz savaşa girmemişti. Ruslar işi garantiye almak için Nazilerle bir saldırmazlık anlaşması imzalayarak müttefik lmuşlardı. Ancak Ruslar yinede huzursuzlardı. Almanlara tam olarak güvenemiyorlardı. Amerika ise tarafsız ancak durumu tam olarak bilmek istiyor, savaşı yönlendirmeye çalışıyordu.
Paris işgal altındadır ancak gece hayatı ve partiler hala devam etmektedir. Amerikanın saygın bir ailesinin çocuğu olan Stephan Metcalfe kendini Arjantinli bir playboy olarak tanıtmış ve sürekli zevk sefa içinde yaşamaktadır. Metcalfe aynı zamanda; başkan Rosvelte direkt bağlı olan bir istihbarat örgütünün üyesidir. Bu istihbarat örgütü başkanın arkadaşı olan Corky tarafından kurulmuş ve dünyanın her tarafında istihbarat çalışması yapmaktadır.
Pariste yaşayan ajan Metcalfe’nin istihbarat bilgilerini aktardığı bodrum katında yer, ispiyoncu birinin ihbarı sonucu yerle bir edilir. Matcalfe cadı kazanına dönen Paris’te tek beşına kalır.
İstihbarat şefi Corky ile irtibata geçer ve Metcalfe, Moskova’ya gönderilir. Metcalfe’nin yeniyeni görevi Ruslarla Almanların savaşmasını sağlamaktır.
Metcalfe altı yıl önce de Moskova’da kalmış ve şimdi savunma konseyine üye olan bir generalin kızına aşık olmuştur. Bu kızın ismi, Lana’dır. Lana, Bolsoy Devlet Balesinin baş sanatçısıdır. Metcalfe altı yıl önce lana’dan ayrılırken çok üzülmüştür. Lana’yı hala deliler gibi sevmektedir.
Lana, Alman Büyükelçiliğinin ikinci adamı ile zoraki bir gönül ilişkisi yaşamaktadır. Alman Büyükelçiliği ikinci adamının elinde lana’nın babasının idamını sağlayacak belgeler vardır. Lana bu belgelerin açığa çıkmaması için bu adama katlanmaktadır. Metcalfe Rus ordusunun çok zayıf olduğunu gösteren sahte belgeleri kendi istihbarat şefinden alır. Bunları sanki Alman sanki, Lana’nın babasından aşırmış gibi Alman büyükelçiliği ikinci adamı vasıtasıyla Hitlere ulaştırır. Belgelerin sahteliği bir türlü anlaşılamaz. Sahte belgelere göre Ruslar çok zayıftır. Bu da Almanların iştahını kabartır. Daha sonra gelen diğer belgelerde de Rusların saldırmazlık anlaşmasını bozacağını ve savaşa gireceklerini değerlendirirler. Ruslar Nazilere saldırmadan, Naziler Ruslara saldırırlar.
Bu senaryonun böyle işlemesi için Lana Ruslara ihanet rolünü oynadı. Ruslar tarafından sorgulandı ve öldü. Lana Ruslar tarafından tutuklanmadan önce Berlin’e gösteriye gelmişti. Metcalfe sevgilisini kaçırmak istedi ama Lana kaçamadı ve Rusya’ya döndü. Bu kaçma işine lana’nın koruması olan Teğmen Kundrov’da yardımcı oldu ama başaramadılar. Rus Kondrov ve Amerika’lı Metcalfe Lana sayesinde dost oldu.
Metcalfe Lana’yı kaçıramadığı için çok üzüldü. Amerikaya döndü hayata küstü. Ancak dostları ona Beyaz Saray’da yeni iş ayarladılar.
Metcalfe dünyanın kaderini değiştirmiş ama aşkını kaybetmişti. Yıllar geçti, Rusya’da Gorbacov devrimleri yaşanıyordu. Gorbacov’a karşı olanlar ihtilal yapmak üzereydi. Bunu bir kişi durdurabilirdi. Dünyanın kaderini daha önce değiştirmiş olan Metcalfe idi. Dünya savaşında Lana’nın koruması, daha sonra Metcalfenin dostu şimdi ise korgeneral olan Kundrov, Metcalfe’yi Rusya’ya çağırdı.
Metcalfe ve Kundrov birlikte o günlerde Rusların en güçlü adamı, devlet ikinci başkanı olan Menilov’un yanına gittiler. Gorbacov Kırım’da ev hapsindeydi ve tüm yetkileri Menilov kullanıyordu.
Metcalfe, Menilov’u ihtilal yapılmaması konusunda uyardı. Rusya’nın ihtilal yapılırsa yalnız kalacağını, hatta savaşa kadar işlerin uzayabileceğini anlattı.
Bunların hiçbiri Menilov’u etkilemedi. Metcalfe İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaşadığı aşk hikayesini anlattı ve Lana’nın vasiyeti üzerine gelen hediye silahı gösterdi. Menilov çok şaşırdı. Kendisinde de annesinden kalma bu silahın aynısını gösterdi. Her ikiside çok sevindiler. Anlaşılıyordu ki Menilov, Metcalfe ve Lana’nın aşkının meyvesiydi. Metcalfe ihtilale destek vermemesi konusunda oğlu Menilov’u ikna edememişti ama duygu ile mantık birleşince oğlunun ona güveni gelmişti ve menilov ihtilale destek vermekten vazgeçti. Böylece dünyanın kaderini Metcalfe ikinci kez değiştirmiş oldu.