Etiket arşivi: Nelson Demille Romanları

Nelson Demille Genaralin Kızı

Bir gün Albay William Kend, Berenner’i telefonla arar. Albay Kend bir cinayet işlendiğini, kadının yüzbaşı olduğunu ve cinayetten öncede tecavüze uğramış olabileceğini söyler ve ekler, öldürülen General Campbell’in kızı. Konuyu buluşup konuşmak istediğini belirtir. Berenner teklifini kabul eder ve piyade koğuşlarının orada üçüncü tabur karargahı yolunun üstünde buluşma kararı alırlar.
Belirtilen gün ve yerde Albay ile Berenner buluşurlar. Albay cinayeti ilk Çavuş St. John’un gördüğünü, kadının künyesini ve üniformasının alınmış olduğunu ve bu işi bundan sonra Berenner’in araştırmasını istediğini kendisine söyler. Berenner bir süre düşündükten sonra Albayın teklifini kabul ederek cinayeti soruşturma görevini üzerine alır. Berenner Albayla beraber cesedin bulunduğu yere gidip incelemelere başlar. Ann Canpbell boğularak öldürülmüştür. Kazıklara naylon bir iple boğazından bağlanmak suretiyle cinayetin işlenmiş olduğu yapmış olduğu ilk incelemede Berenner tarafından tespit edilmiştir. Berenner bir sürü olasılık bulunduğunu, teknik takım ve otopsi raporlarının görülmesi gerektiğini belirterek cesedin başından ayrılır.
Berenner yaşanmış bu cinayet olayı nedeniyle yollarının kesişmiş olduğu eski kız arkadaşı Cynthia ile birlikte maktulün evine gider. Burada araştırma yaparak cinayetle ilgili bilgi toplamayı düşünmektedirler. Eve Berenner arka kapıdan gizlice girip Cynthia’ya kapıyı açar. Evin boş olduğundan emin olduktan sonra araştırma yapmaya başlarlar. Evde yaptıkları inceleme neticesinde maktulün bir çok erkekle birlikte olduğunu ve düzensiz bir hayat yaşadığını öğrenirler. Maktulün adres defterini yanlarına alıp yola koyulurlar.
Daha sonra cinayeti ilk gören kişi olan Çavuş St. John’nu ziyaret edip cinayetle ilgili bilgi toplamaya devam ederler. O gece bekçi olan Çavuş gece gördüklerini ve yaşadıklarını en ince ayrıntısına kadar anlatır.
Yaptıkları araştırmada bir sonuca varamayan Berenner ve Cynthia Generalin malikanesine giderek ona kızıyla ilgili sorular sormayı kararlaştırırlar. General onları dostça karşıladıktan sonra kızıyla ilgili bilgiler vermeye başlar. Ancak Generalde, bir babanın çocuğunun zamansız ölümüne duyduğu yıkılmış ve aşırı üzgün görüntü yoktu. Buda akıllarında bir soru işareti oluşmasına sebebiyet vermişti. Bu tavrın Generalin kendisine özgü yapısından mı kaynaklandığını yoksa bu akıl almaz cinayetin zanlısının General mi olduğu konusunda onlarda bir düşünce oluşturmuştu.
Teknik ekipten gelen raporlarda cinayetin saat 04:00’de işlendiği anlaşılmıştır. Boyun ve boğazın iç kısmında travmalar tespit edilmiş, dilini de ısırmıştır. Bütün bunlar boğulduğunun kesin kanıtlarıdır. Ödemler ve ölüm katılaşmasının cesedin bulunduğu duruma uygunluk gösterdiği, ölümün orada olduğunun kesinleştiğini, diğer bir yerde öldürülüp oraya taşınma olasılığının olmadığı kesinleşmiştir. Boyun etrafındaki ezik ve çürükler dışında diğer dış dokularda, kemiklerde, beyinde, vajinada, anüste, ağızda diğer hiç bir yerinde travma izi bulunmaz. Ayrıca maktulün gözyaşı döktüğü belirtilir. Gözyaşı genel olarak boğulma olaylarında rastlanan bir belirti olmadığından dikkat çekicidir. Cesette hiç bir parmak izine rastlanamamış olmasına rağmen, naylon ip ve kazıklar üzerinde parmak izine rastlanmıştır.
Yapılan araştırmalarda yarbay Moore’nin maktulle ilişkisi olduğu anlaşıldığından bürosuna giderek soruşturmaya devam edilir. Yarbay cinayet sırasında evde olduğunu, maktulle aralarında bir ilişkinin yaşanmış olduğunun doğru olduğunu ancak aralarında hiç bir sorunun yaşanmamış olduğunu belirtir. Ayrıca maktulün babasından nefret ettiğini Generalin sahiplenici ve zorlayıcı bir kişiliğinin bulunduğunu söyler. Bunun üzerine Berenner baba kız arasındaki çatışmanın sebebini öğrenmek ister. Yarbay Moore bu çatışmaya Generalin ihanetinin sebep olduğunu belirtir, ihanetin ne şekilde olduğunu bilmediğini ancak maktul tarafından bunun böyle tarif edildiğini söyler. Maktulünde babasından intikam almak için bir çok erkekle beraber olduğunu belirtir.
Yapılan incelemeler olayı aydınlatmaktan daha çok işlerin daha da çıkmaza girmesine sebep olmaktadır. Ancak bu araştırmalarda ele geçirilen bir kasette maktulün ölmeden önce babasını arayıp yanına gelmesini aksi takdirde kendisini öldüreceğini söylediği ortaya çıkmıştır. Derhal Generalin evine gidilip bu kaset kendisine sorulur. General biraz dağılmışa benziyordur. Açıklamaya başlar: Oraya gittiğinde kızının kazıklara bağlı olduğunu ipleri bir türlü sökemediğini, kazıkların derine çakılmış olduğun, iplerin ise kör düğüm yapıldığını anlatır. Kızına hemen geleceğini söyleyip arabaya atladığını ancak kesici bir alet bulamadığını. Yardım almak için yarbay Fovler’e gittiğini söyler. Ancak bu çabalarının kızını kurtarmaya yetmediğini, kızının ölümüne engel olamadığını söyler. General kızının bu düzensiz ve utanç verici hayatının ortaya çıkmasından çekindiği içinde olayı kendisi haber vermemeyi uygun bulduğunu anlatır.
Şüpheler General üzerinde yoğunlaşmasına rağmen olay tamamen açıklanamamıştır. General kızına duyduğu utanç nedeniyle bu cinayeti işleyebilir midir?
Berenner sonraki günlerde ilginç bir olayla karşılaşmıştır. Kendisini olaydan haberdar eden ve bu işi kendisine vermiş olan Albay Kend’inde maktulle beraberliği olduğunu öğrenmiştir. Maktullün günlüğünde Kend’ten bahsedilmektedir. Ancak aşk ve duygusallıktan eser yoktur. Aralarındaki cinsel ilişkilerin, bir kataloga kaydı gibi bir şeydir. Campbell’ın ona değer vermediği belli oluyordur. Soruşturma esnasında Kend’in işleri zorlaştırıcı tavrıda dikkat çekicidir. Günlüğün bir bölümünde “en hoşlandığı şekil ise, boynuma bir şerit dolayıp ucunu duvardaki bir kancaya astıktan sonra …” yazmaktadır. Günlük, sanki bir gerçeğe çanak tutar niteliktedir.
Kend ile bir görüşme ayarlanıp bu gerçekler kendisine Berenner ve Cynthia tarafından söylenildi. Kend soruları yanıtlamıyordu fakat şunları söylüyordu niyetin beni aşağılamak ise iyi başardın. Berenner, Kend’e maktulün onu büyülediğini, onunla ilişkiye girmesine rağmen hiçbir değer vermediğini, başkalarıyla beraber olduğunu bununda onun için tahammül edilmez bulunduğunu, bu nedenle cinayeti işlediğini sert sözlerle haykırır. Gerçeği saklamak için ve şüpheleri üzerinden uzaklaştırmak için işi kendisine verdiğini söyler. Bu sözler üzerine Kend’in gözlerinden yaşlar süzülmeye başlar. Gözlerini ve burnunu eliyle siliyordur. Berenner ondan silahını ister. Gözünün içine bakarak Albay Berenner’e kelepçe yok der ve tabancayı sağ kaşağına dayayıp tetiği çeker.