Etiket arşivi: John SteinBeck eserleri

John SteinBeck Altın Kupa

Roman Özetleri sitemizde Bugün Sizlerle Altın Kupa şarkısını paylaşacağız.. Kısaca Özetlersek şu şekilde;

Yazar eserinde; insanların her zaman her istediğine ulaşamayabileceğini, ulaşırsa bile bu yolda önüne bir takım engeller çıkabileceğini anlatmak istemiş, hırslı olmanın güzel olduğunu ancak, fazlasının insanı kötülüklere sürükleyeceğini anlatmak istemiştir.

Altın kupa, diğer bir adıyla Panama çok zengin büyük ve güzel bir yerdir. Henry, Galler ülkesinin bir köyünde çiftçilikle uğraşan Robert Morgan’ ın oğludur. Annesi Anna, ev işleriyle uğraşan ancak kocasına göre gözü açık, zeki ve becerikli bir kadındır. Henry’ e bir gün, ”Gökteki ayı ele geçirip tıpkı bir altın kupadan içermiş gibi ondan içmek istersin. Büyük bir adam olman olasıdır. Ancak, küçük bir çocuk olarak kalmak şartıyla.” diyen Merlin ise; eskiden büyücülükle uğraşan, bir dağın tepesinde yaşayan yaşlı bir adamdır.

Henry Morgan, Galler ülkesinde taştan yapılmış damı samanla örtülü büyük bir çiftlik evinde annesi ve babası ile birlikte yaşayan küçük bir çocuktur.
Soğuk bir kış günü aile evde otururken Robert Morgan’ ın yıllar önce tanıştığı eski bir arkadaşı misafir olarak eve gelir. Bu şahıs Antillere ve bunun gibi deniz aşırı bir çok yere gitmiştir. Antiller henüz on beş yaşında olan Henry‘ nin çok ilgisini çekmiştir. Henry ‘e göre korsan olup denizlerde ün yapmanın yolu bu yere gitmekten geçmektedir. Eve gelen misafirin anlattığı anılar ise, Henry‘ deki bu özlemi artırmıştır. Ailesinin tüm çabalarına rağmen onları dinlemez ve oraya gidecek geminin olduğu limana gitmek için yola koyulur. Limana vardığında ise küçük çocukları kandırıp zorla çalıştıran çetenin eline düşer. Bu yolla Antillere’ ye götürülür ve orada zorla çalıştırılır. Bir zaman sonra, çalıştığı çiftliğin kahyası Henry’ i sevmeye başlar. Kahya, Henry‘ i kısa zaman içinde yardımcısı yapar. Bu arada Henry hep hayalini kurduğu hedef için sürekli para biriktirmektedir. Korsan olacak, İspanyol kentlerinden birini ele geçirecek, böylece herkes Henry Morgan’ ı tanıyacaktır.

Henry çalıştığı çiftliğin verimini kısa zamanda iki katına çıkarır ve kendisi için yeteri kadar para biriktirir. Çalışma süresi dolduğu içinde O’ na göre artık ayrılmanın vakti gelmiştir. İlk iş olarak babasının yıllar önce görmesini istediği amcasının yanına gider ve ondan kendisine destek olmasını ister. Ancak istediği yanıtı alamaz. Yolda yürürken eski korsanlardan birine rastlayan Henry ondan kaptanlığını kendisine vermesini ister. Bunun karşılığında ise beş yüz bin lira ve ganimetin yarısını teklif eder. Korsan bu teklifi kabul eder ve Henry korsanın gemisine kaptan olur. Beş ünlü topçu alarak denizlere açılır. İspanyol gemilerinden bir kaçını yağma ederek kısa zaman içinde ün yapar ve ardından zengin olur. On yıl süren yağma ve hırsızlıktan sonra Henry artık büyük bir korsan olmuştur.

Henry’ nin adamları arasında altın kupa hakkında söylenti çıkar. Buranın çok güzel ve zengin bir yer olduğu ve orada dillere destan güzel bir kadının yaşadığı söylenir.

Gözü hep yükseklerde olan ve her istediğine mutlaka sahip olmak isteyen Henry için, bu o kadar da zor bir iş değildir. Altın kupa, yani Panama’ yı içindeki kadınla beraber ele geçirmeyi kafasına koymuştur. Uzun ve yorucu hazırlıklardan sonra kanlı bir mücadeleyle Panama’ yı ele geçirir. Şehirdeki bütün altınları alır ancak, kızı bulamaz.

Bir süre sonra aradığı kadın ayağına kadar gelir. Henry bu kadına aşık olur. Tam onunla evlenip güzel bir yaşam kurmak hayalini kurarken kadının evli olduğunu öğrenir ve tüm hayalleri yıkılır. Henry, La Santa Roja adındaki bu kadını ne kadar ikna etmeye çalışsa da başarılı olamaz. Çünkü kadın evliliğinden çok memnundur. Merlin’ in söylediği gibi; Henry gökteki ayı ele geçirmiş, büyük bir adam olmuştur, ancak küçük bir adam olmak şartıyla.

Bu sırada vali yardımcısı olan amcası ölür. Onun küçük kızı ise sahipsiz kalır. Kader bu iki insanı garip bir şekilde bir araya getirir. Mutsuz bir evlilik yapan Henry amansız bir hastalığa yakalanır. İstediği kadını elde edemeyişi bu hastalığı daha da körüklemiştir. Henry bir süre sonra ölür.

İnsanlar büyük istekler ve umutlar içinde olabilir. Her şeye her an sahip olmak isteyen insanlar da olabilir. Ancak, her zaman insanın her istediğini elde etmesi mümkün değildir. Bu yolda önüne pek çok engel çıkacaktır. Zamanın yetiştirdiği büyük adamlar, gökteki ayı isteyen küçük çocuklar olmuştur.
Koşarken, tırmanırken kimileri; gökteki ayı ele geçiremeyeceğini anlar, bir ateş böceği yakalar, kimileri ise gökteki ayın peşinde koşarken ateş böceği bile yakalayamaz.”