Etiket arşivi: Dino Buzzati Kitapları

Dino Buzzati Ayılar Baskını

Kitabın girişinde, konun içinde aktif olarak rol alan bütün karakterler hakkında açıklayıcı bilgi verilmiştir. Daha sonra kitabın konusunun genel olarak geçtiği Sicilya ve bölgesinin coğrafi özellikleri anlatılmıştır.
Kitabın konusu asıl kahraman olan ayıların cesur ve akıllı lideri Leon’un ve toplumunun yaşadığı olayları anlatmaktadır.
Kral Leon ve ayılar mutlu ve rahat bir hayat sürerek barış içinde yaşamaktadırlar. Bir gün kral Leon ve oğlu Tonin ormanda gezintiye çıkmışlar. Kral Leon’un bir anlık dalgınlığından faydalanan Tonin babasının yanından kaçar ve kendi başına ormanda dolaşmaya başlar. Durumu fark eden Leon ne kadar ararsa arasın oğlunu bulamaz. Aramaları sonuç vermeyince inine döner. Utancından ve üzüntüsünden oğlunun başına gelenleri açıklayamaz ve öldüğünü söyler. Bütün hikaye bu olaydan iki yıl sonra başlar.
Tonin’nin kaybolmasından iki yıl sonra inanılmaz bir kış yaşanır. Bu kış o kadar soğuktur ki ayıların kış uykularından uyandırır. O kalın kürkleri ve yağları bile ayıları bu soğuktan koruyamaz. Çaresiz kalan ayılar ormanda yiyecek aramaya başlarlar. Fakat ormanda yiyecek kalmamıştır. Çünkü diğer hayvanlar yiyecekleri çoktan bitirmiştir. Bu durum karşısında en cesurları toplanıp vadiye inip orada yiyecek bulabileceklerini Kral Leon’a söylerler. Kral Leon’da bunun kaybolan oğlunu aramak için de iyi bir fırsat olduğunu düşünerek bu öneriyi kabul eder ve ayılar toplanarak yola çıkarlar. Yolda yüzlerce ayının vadiye doğru indiğini gören avcılar hemen gaddar dük’e haber verirler. Dük gelen ayıları durdurabilmek için ordusunu gönderir. Fakat ayılar bu orduyu yenerler.
Tam bu sırada Dük’ün yardımcılarından biri ayıların üzerine acımasız yaban domuzlarını gönderir. Ayıları bu zor durumdan Dük’ün yanından “dağlardan gelen bişr sürü yaratık sizin ordunuzu yenecek” kehaneti yüzünden kovulan Profesör Ambrosi ve sihirli değneği kurtarır. Fakat Ambrosi bu gönülsüz yardımın acısını ayılardan çıkarmak istemektedir. Bunun için ayıları hiç kimsenin içinde hayaletler olduğundan gidemediği Roşdemon şatosuna dinlenmeleri için götürmeyi teklif eder. iyi niyetli ve zafer sarhoşu ayılar bu teklifi iç düşünmeden kabul eder. Şatoya vardıklarında profesör Ambrosi ayılardan önce şatoya girer ve satoda bulunan yüzlerce hayalete kendilerine misafir getirdiğini ve bu akşam iyi bir eğlence olacağını korkutacak bir çok ziyaretçi bulunduğunu söyler. Ama düşündükleri gerçekleşmez. Çünkü ayılar kötülük nedir bilmezler ve bu nedenle hayaletlerden korkmazlar. Ayrıca hayaletlerin arasında bir çok ayıda bulunmaktadır. Profesör Ambrosi’ nin korku dolu bir gece diye düşündüğü, eğlence, dans ve kahkaha dolu bir gece olur.
Sihirli değneğin iki kullanım hakkından birini telef etmenin öfkesi ile kuduran profesör Ambrosi, kral Leon ve arkadaşlarından intikam almak için kafasında bir şeyler tasarlamaktadır. Bunun için Kral Leon’a kaybolan oğlu Tonin’in canavar Trol ve yardımcısı acımasız Umacı’nın yaşadığı Tramontin Şatosunda olabileceğini söyler. Canavar Trol insan, hayvan canlı cansız her şeyi yiyen bir yaratıktır. Yaşı çok ilerlediği için yanına hizmetkar olarak en az kendisi kadar acımasız olan Umacı’yı almıştır. Profesör Ambrosi’ye göre Umacı ayıları öldürecek Trol artanları yiyecek kendiside intikamını almış olacaktır. Zorlu bir mücadele sonucunda ayılar Trol ve Umacı’ya karşı olan savaşı da kazanırlar. Önlerinde tüm zamanların en etkili ve en büyük kalelerinden biri olan Kormoran Şatosu vardır. Kral Leon’un oğlu bu şatonun ardındaki şehirdedir.
Ayılar cesur Krallarının oğlunu kurtarmak, rahat ve refah içinde bir yaşam sağlamak için bu duvarları aşmak zorundadır. İlk saldırılarında ayılar hazırlıksız oldukları için şatonun büyük duvarları karşısında başarısız olurlar. Bu yenilgi karşısında ayılar toplanırlar ve en akıllılarından biri bir çeşit top önerir. O akşam hazırlanan ayılar ertesi günkü saldırıda büyük bir galibiyet kazanırlar. Bu tip bir malubiyet beklemeyen büyük dük tiyatroda yetenekli ayı Goliat’ın ünlü numarası 20 m. yükseklikte ip üzerinde yürüme ve Çin şemsiyesini çevirmeyi izliyordu. Ayılar tiyatroyu bastılar. Herkes çaresiz teslim olmuştu. Salona giren Kral Leon tam zaferini ilan edecekken ipin üzerindeki ayıyı gördü. Evet o iki yıl önce kaybettiği oğlu Tonin’di. Sevinç ve şaşkınlığın etkisiyle oğluna bağırdı. Bu durumu anlayan büyük dük yenilgisinin intikamını almak için ipin üzerindeki Tonin’e ateş etti. Tonin 20 m yüksekten sahneye düştü. İlk şaşkınlığı atan ayılar bütün mermilerini büyük dük’ün üzerine boşaltılar.

Tonin yaralanmış vaziyette iki yıl sonra babasının kollarında idi. Durumu çok kötü ve can vermek üzere idi. Ayılar çaresizlik içinde birbirine baktılar ve akıllarında son anda bir şey geldi. Profesör Ambrosi’nin son hakkı kalan sihirli değneği. Profesör Ambrosi’de üzerine düşeni yaptı ve bir kaç sihirli sözcük söyledi ve ayıcık Tonin hiç bir şey olmamış gibi ayağa kalktı.

Kral Leon sağlıklı oğlu ve mutlu halkıyla beraber uzun yıllar insanları ve ayıları adaletle yönetti ve sonunda en yakın arkadaşı tarafından entrikaya uğradı ve öldü. Son vasiyetini oğlu Kral Tonin yerine getirdi ve ayıları dağlardaki mutlu ferah ve kötülüklerinden uzak hayatlarına geri getirdi.