Etiket arşivi: Da Vinci Şifresi Kitabı Özeti

Dan Brown Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi adlı kitap Hadvard Üniversitesi simgebilim profesörü Robert Langdon Paris’te iş gezisindeyken polis zoruyla Louvre’un yaşlı müdürünün öldürüldüğe yere getirilir.Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı bazı işaretlerle karşılaştı.bu işaretler de Louvre’nin adı geçmektedir zaten bu sebeple olay mahaline getirilmişti.Ancak olayla ilgisi olmadığı anlaşılmıştır. Buna rağmen olayın peşini bırakmamıştır.İşaretlerin hepsinde ayrı bir anlam vardı kaldırdıkları her taşın altından bir şey çıkıyordu.örnek vermek gerekirse kitabın 8. ölümünden kısa bir kesit

‘Langdon parkeye karalanmış mor metinden gözlerini ayıramıyordu.Jacques Sauniere’ in son sözleri, Langdon 2ın hayal bile edemiyeceği bir veda mesajı niteliğindeydi.

Mesajda şöyle yazıyordu:

13 – 3 – 2 – 21 – 1 – 1 – 8 – 5

On Draco devini al!

On sahte alim !

Bunu ne anlama geldiği konusunda Langdon ‘ın en ufak fikri olmamasına rağmen Fache ‘nin neden ilk anda beş köşeli yıldızı şeytana tapma ile bağdaştırdığını anlıyordu.

On Draco devini al!
Sauniere, şeytana gerçekten atıfta bulunmuştu.Sayı serileri de bir o kadar tuhaftı.^Bir kısmı sayısal şifreye benziyor.^

En garip? Ölmek üzere olan bir adam kendini galeriye kilitlemiş, üzerine beş köşeli bir yıldız çizmiş ve yere gizemli bir suçlama karalamıştı.Garip olmasaydı nasıl olurdu acaba ?

Aklına ilk geleni söyleyerek ^Draco kelimesi mi ?^ diye atıldı. Langdon Draco’ya –MÖ 7. yüzyıldaki acımasız politikacı – atıfta bulunmasının mümkün olduğundan emindi.Draco devi garip bir kelime seçimi.

Fache kağıda baktı.

1 – 1 – 2 – 3 – 5 – 8 – 13 – 21

Bu mu ? diye atıldı.Yaptığınız tek şey sayıları artan sıraya sokmak mı?

Sophie kendinden memnun tebessüm edecek cesaretteydi. ^Kesinlikle.^

Sophie meydan okuyan tehlikeli bir tonla ^yüzbaşı ^dedi. Elinizdeki sayı dizimi, tarihteki en ünlü matematiksel dizimlerden biridir.

Fache ünlü olma mertebesine erişecek bir matematik dizimi bulduğunun farkında bile değildi ve Sophie’nin düşüncesiz ses tonu kesinlikle hoşuna gitmemişti.

Fache ‘nin elindeki kağıdı işaret ederek , Bu Fibonacci dizimi dedi. Her sayını kendinden evvel gelen iki sayını toplamına eşit olduğu bir sayı dizimidir.

Bu ardışık sayı serisini, on üçüncü yüzyılda, matematikçi Leonardo Fibonacci buldu.Sauniere’in yere yazdığı tüm sayıların ünlü Fibonacci Dizimi’ ne ait olması kesinlikle tesadüf olamaz.

Fache dakikalarca genc bayana baktı. Pekala eğer tesadüf değilse Sauniere’in neden böyle bir şey yaptığını söyler misin?Ne diyor? Bu ne anlama geliyor?

Sophie omuzlarını silkti. Hiçbir şey.Bu basit bir kriptografi şakası.


Sophie’nin zeytin rengi gözleri samimiydi.daha önce size takip noktacığından bahsetmedim çünkü cebinizi Fache’nin yanında aramanızı istemedim. Onu bulduğunuzu bilemez.

Langdon nasıl tepki vermesi gerektiğine dair hiçbir fikri yoktu.

Sizi GPS takibine aldılar çünkü kaçabileceğinizi düşünüyorlardı. Aslında kaçmanızı umut ettiler; bu şekilde davaları kuvvetlenecekti.

Langdon neden kaçayım ki? Diye sordu. Ben masumum!

Fache tam tersini düşünüyor.

Öfkelenen Langdon talip noktacığını atmak için çöp kovasına doğru yürüdü.

Hayır diye onu durdurdu eğer onu atarsanız GPS sinyal göndermeyi durduracak ve sizin bu aleti bulduğunuz anlaşılacaktır.

Sizden şüphelenmek için inandırıcı sebepleri var Sophie’nin yüzünde katı bir ifade vardı. Burada henüz görmediğiniz bir delil var. Fache bunu sizden dikkatle sakladı.

Sizin gördüğünüz mesajın tamamı değildi.Fache fotoğrafını çektikten sonra 4. dizeyi temizletti.

Buyurun buradaki, mesajın tamamının fotoğrafı. Langdon hayretle resme baktı.yakından çekilen bu fotoğraf parke zemindeki parıltılı mesajı gösteriyordu.Son dize Langdon’un midesine bir yurmuk gibi inmişti.

13 – 3 – 2 – 21 – 1 – 1 – 8 – 5
On Draco devini al!
On sahte alim1
P.S Robert Langdon’ı bul

Bu tüm işaretleri büyükbabam benim dikkatimi çekmek için kullanmış

Ne yani 5 köşeli yıldız senin için önemli mi?

Başını iki yana salladı.Ben işin matematiksel kısmıyla daha çok ilgileniyorum, altın oran PHI Fibonacci Dizilimi bu gibi şeyler.

Büyükbabam bana ismimle ilgili şaka yapardı.Biraz düşündükten sonra Landgon mırıldadı. s-o-PHI-e

Kendini birden Hadvardda Sanat sembolleri dersi veriyormuş gibi hisstti en çok sevdiği sayıyı tahtaya yazıyor gibiydi.

1 , 6 1 8

Kağıdı eline alan Langdon Karıştırılmış Fibonacci Dizimi bir ip ucuydu.Dedi. Sayılar mesajın geri kalanı deşifre etmek için yol gösteriyor
Metne de aynısın uygulayalım diye diziyi sırasına göre yazmadı.Bu satırların hiçbir anlamı yok bunlar sadece karışık yazılmış harfler.

Bunların hepsi ona anagramları hatırlattı İbranice kelimelerin harflerin yerlerin değiştirerek yeni anlamlar yükleme.

Langdon başka bir şey söylemeden ceketinin cebinden bir kalem çıkardı ve harfleri yeniden sıraya dizdi.

On Draco devini al!

On sahte alim !

Şu dizelerin mükemmel bir anagramıydı…

Leonardo Da Vinci

Mona Lisa

Bu şifre onları Da Vinci‘nin tablosuna götürdüğünü keşfedip şaşkına dönerler.Büyük usta sırrını herkesin görebileceği yere, ünlü bir eserini içine gizlemiştir.

Langdon bu garip bağlantıları çözdüğünde kendini tehlikeli bir sırrın içinde bulur.Bu yolda başka kişilerinde olduğunun farkına varırlar. Langdon ile Sophie Londra ve Paris sokaklarında atacakları her adımı önceden bilen zeki ve esrarengiz bir adam karşıyladırlar.Tüm zorluklara rağmen Kutsal Kase’ye Langdon ve Sophie ulaşırlar.