Etiket arşivi: Cevdet Bey ve Oğulları kitap özeti

Cevdet Bey ve Oğulları Orhan Pamuk

Nişantaşı’lı bir ailenin üç kuşak boyunca süren serüvenlerini anlatan bu kitap ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları akılda yer eden kahramanlar aracılığıyla saptarken okuma geleneksel romandan alınacak hazları bütünüyle veriyor.
Kitap üç ana bölümden ve 92 alt başlıktan oluşmaktadır.
Yüzyılımızın başında Padişah Abdülhamit’in son yıllarında küçük bir dükkan sahibi, ilk Müslüman tüccarlardan Cevdet Bey’in tutkusu hem işlerini büyütmek, zenginleşmektir, hem de “Batılı Anlamda” çağdaş modern bir aile kurmak. Kökü taşraya uzanan kendi geleneksel ailesini bir yana bırakarak bu isteklerini gerçekleştirmeye girişen yalnız ve tüccar Cevdet Bey’in ve oğullarının günümüze uzanan hikayesi bir anlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin özel hayatının da hikayesidir.
Olaylar hikayenin kahramanı Cevdet Bey’in evlenmeden önceki hayatından başlar. Cevdet Bey annesi ile birlikte oturan bekar bir genç adam olup evlenmeyi düşünmektedir. Evlenmek istediği bayan Batı terbiyesi almış tahsilli, iyi ve soylu bir ailenin kızı Nigan hanımdır. Nigan hanım Cevdet Bey’in tasarladığı bir bayan olup Şükrü Paşa’nın kızıdır. Bu evlilik görücü usulü gerçekleşir. Cevdet Bey Nişantaşı’ndan bir konak kiralar ve zaman içinde burayı satın alır. Olaylar bu konakta başlar.
Cevdet Bey o zamanın ilk ve tek Müslüman tüccarlarından biri olup kerestecilik imalatı ile meşguldür. Zamanla İstanbul’un bir çok yerinde kereste depoları olur. Cevdet Bey’in bu evlilikten üç çocuğu olur, Muhittin, Refik ve Ayşe. Muhittin babası gibi ticaretle ilgilenir ve evlenince de ailesi ile birlikte oturmaya devam eder. Refik ise ticaretten bir o kadar uzaktır, evde yaşamayı tercih eder. İçine kapanıktır, yazarlık denemeleri yapmaktadır. Ayşe ise öğrenimine eve gelen öğretmenler sayesinde devam eder, müzikle ilgilenir, annesi gibi o da Batı tarzında yetiştirilen bir bayandır.
Aile sosyetik bir yaşam tarzında kışları İstanbul’da yazları Heybeli adadaki yazlık evlerinde yaşarlar. Kitapta olaylar yıllar sonra Refik’in oğlu Osman’ın ağzından hatıra defterinden alınmış tarzda anlatılmıştır. Zamanla Nişantaşı’ndaki Cevdet Bey’in kagir konağı yerine bir apartman yapılır. Cevdet Bey vefat eder. Muhittin ve eşi ayrı eve taşınırlar, Refik’in eşi kendisinden boşanınca oğlu Osman ve annesi Nigan hanımla yalnız kalır. Bir süre sonra bunalıma girerek intihar eder. Osman’ın annesi Perihan Refik’ten ayrılınca başka biriyle evlenir, Ayşe ise İstanbul’dan uzakta bir memurla evlenir, o da aileden ayrılır.
Osman bir üniversite öğrencisi olup zamanında babası Refik’in kaleme aldığı bu hikayeyi tamamlar.