Etiket arşivi: Apartman Çocukları

Rıfat Ilgaz Apartman Çocukları

Kitaptaki olayların geçtiği apartmanın adı, Namus Apartmanıdır. Bu apartmanın en eski kiracılarından biri de özel saymanlık memurlarından Seyfi Saymaner’dir.

Seyfi bey bir sabah dozer sesleri ile uyanır, Gecekondusu artık yıkılmış ve ailece evsiz kalmışlardır. Seyfi bey işini unutup dört çocuğu,hamile karısı ile birlikte başlarını sokacak bir ev aramaya başlar. Fakat ev sahipleri oldukça insafsızdır. Çocuklu bir aileye helede Seyfi bey’in ailesi gibi dört çocuk biride yolda beş çocuk, Karısı ve kendisi yedi nüfuslu bir aileyekimse ev vermek istemez. Üstelik evler çok pahalıdır. Üç, beş aylık peşin hava parası ve yüksek bir kira ücreti isterler. Ev arama sırasında bir çok insanla tanışır. Her biri farklı karekterde ilginç insanlardır. Her gittiği görüşme olumsuz geçer. Ya ev sahipleri çok kalabalık bir aile diye ev vermez, Ya da evin şartları Seyfi bey’e uymaz.

Yine böyle olumsuz sonuçlanan bir görüşmeden sonra kahvehanede üzgün, üzgün otururken kahve sahibi ile aralarında konuşma geçer. Bu konuşmayı dinleyen bir başka müşteri Seyfi Saymener’e bir çözüm önerır. Tanıdığı bir parti görevlisi vardır, Onunla tanıştıracak ve kendisinin parti için çalışması karşılığında kiralık bir ev bulacaklardır. Seyfi bey önce kabul etmez. Çünkü o bir memurdur ve memurların bir partide çalışması yasaktır. Fakat çaresizlikten kabul eder. Parti görevlisi ile tanışıp, Karşı parti aleyhine propaganda yapması karşılığında kendisine kiralık ev bulunması karalaştırılır. Kiralık bir ev vardır. Ama evin sahibi karşı partiden, hacdan yeni gelmiş, paraya düşkün üstelik çocukları hiç sevmeyen birisidir. Nasıl edipte dört çocuk, biride yolda beş çocuklu yedi nüfuslu Saymener ailesini bu eve yerleştirmeli diye düşünürlerken akıllarına inanılmaz bir fikir gelir. Çocuklardan ikisi ev sahibine söylenecek diğer ikisi eve gizli yollardan sokulacaktır. Ev sahibi ile görüşülür, Zorda olsa anlaşma saglanır. Beş çocuklu Saymaner ailesi iki çocuklu diye tanıtılıp, Diğer iki çocuk eve bir sandık içinde getirilir. Ev sahibi uzun bir süre olayı farketmez. Fakat mahallede çıkan bir yangın Saymanerlerin gizli olan diğer çocuklarınıda ortaya çıkarır. Ev sahibi bu durum karşısında çok sinirlenir, ama artık yapılacak bir şey yoktur. Saymaner ailesi bu apartmanda uzunca bir süre oturmayı başarırlar. Bu apartmanın adı namus apartmanıdır. Buna benzer iki apartman “vatan” “şeref” apartmanlarının sahibi sururi bey çocukları sevmeyen, aksi, paraya aşırı düşkün bir insandır. Kiracıları onun bu özelliklerini bilmezmiş gibi sürekli nüfuslarına nüfus ekleyen, üstelik kirayı zamanında ödemeyen insanlardır. Bu durum sururi beyi hayli kızdırır, kiracıları evden çıkarmak için türlü çarelere başvurmasına neden olur. Fakat kiracılar bu durumdan hiç etkilenmeden evlerinde oturmaya devam eder. Sururi bey kiracıları korkutup evden çıkarmak için Almanya’dan 500 DM ye bir ingiliz köpeği getirtmiş onu özenle besleyerek kiracıların üstüne salmış, ama kiracıları yinede evden çıkartamamıştır. Sururi bey köpeği özenle beslemeye devam ederken, bu arada apartmanda oturanların çocukları köpekten korkmak yerine onunla güzel bir dostluk kurmuşlar. Hep birlikte onu besliyorlar ve onunla oynuyorlardır. Apartmanda oturan ailelerdenbirinin çocuğunun doğum günüdür, on üç yaşına basacaktır. O gün evlerinde bir parti verilir .Partiye ev sahibi hacı Sururi beyde davetlidir. Partinin ortalarına doğru çocuklar hacı bey’in köpeği, Kont’da gelmesini isterler. Kont’u bakıcısı getirir, Kont alkışlarla karşılanır. Hacı bey kont’un bakıcısına tasmasını takmasını ister. Bunu sert bir dille söylediği için kont hacıya saldırır, Bu korku ve heyecana dayanamayan hacı yere yığılır ve ölür. Kiracılarını korkutmak için parayla Almanya’dan getirttiği köpek sahibinin ölümüne neden olmuştur.

Sonuç olarak ; İnsanlar beraber yaşadıkları ortamlarda iyi ilişkiler içerisinde olmalı, yapmak istediklerini yalan ve hileye başvurmadan, dürüstçe, çevresiyle dostluklar kurarak ve paylaşma duygusunu ön plana çıkararak yapmalıdır. Yoksa, hazırladığımız adil olmayan planlar başka şekilde bize zarar verebilir.