Etiket arşivi: Alev kitap özeti

John Steinback Alev

Bu kitapta özetle; Amerikalı ünlü yazar Steinbeck, “roman-oyun” dediği yeni bir yazın türünü denemiştir. Konu olarak ise, kuşaklar boyu büyük trapezciler yetiştiren bir ailenin son bireyi olan Joe Saul’un, geçip giden yıllara karşın çocuğu olmayışı seçilmiştir.

Romanın kahramanı Joe Saul’dur. Diğer roller ise karısı Mordeen, yakın arkadaşı Ed ve yardımcısı Victor’dur. Joe Saul, aynı ismi taşıyan dedesinin hikayeleri ile büyümüş, kalabalık bir sirk ailesinde yetişmiş, hayatının çoğu sirkte ve çiftlikte geçmiş, mesleğine ve yaptığı her işe çok önem veren birisidir. Kendisi sirkte trapezci, arkadaşı Ed ise palyaçodur. Kuzeninin bir sirk kazasında ölmesi ile onun yerine aileden olmayan, genç Victor’u yetiştirmiştir. İlerleyen yaşlarında karısı ölmüş ve kendisini çok seven, aynı zamanda kendisinin de çok sevdiği genç Mordeen ile evlenmiştir. İlk karısından ve Mordeen’den geçen yıllara karşın hiç çocuğu olmamıştır. İşlerinde başarılı olması artık ona mutluluk vermemekte, O sürekli bu acı ile yaşamaktadır. Fakat, bu durumu herkesten hatta eşinden bile gizlemesine rağmen arkadaşı Ed, durumun farkındadır.

Bir temsil sırasında hazırlanırken odasına giren Ed’in ona çocuğu olan bir sirk çalışanını sorması ile başlayan diyalogda herşeyi Ed’e itiraf etmek zorunda kalmıştır. Bunun üzerine Ed, Mordeen ile konuyu konuşmuş ve problemin Joe’ da olduğunu öğrenmiş ve Joe’ nun bunu bildiğini aktarmıştır. Fakat Joe, böyle bir gerçeği kabul etmek istememektedir. Çünkü, kendi soyunu üstün olarak görmekte, sürekli eski dedelerinin ne kadar kuvvetli olduğunu hatırlamakta, bu üstün soyun kendisi ile devam etmek zorunda olması gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle evlatlık almayı hiç düşünmemiştir.

Victor, Mordeen’e ilgi duymakta ve onun nasıl olupta yaşlı birisiyle evli olduğuna akıl erdirememektedir. Bir gün, Mordeen ile uzun uzun konuşma fırsatı bulmuş ve onun Joe’ dan ayrılıp kendisiyle birlikte olmasını teklif etmiştir. Mordeen, Joe’yu gerçekten çok sevdiğini söylemiş ve Joe’ da aradığı herşeyi bulduğunu söyleyerek teklifi geri çevirmiştir.

Mordeen’i huzursuz eden tek şey aslında kocasının üzüntüsüdür. O, kocasının durumunu çok iyi anlamış, onu hiç bir zaman aldatmayı düşünmemiş ona yardım etmek istemiştir. Joe’ nun şehre gidip içtiği bir gün Mordeen ile Victor sirkte yalnız kalmış ve beraber olmuşlardır. Fakat Mordeen bunu kendisi istediği ya da Victor’u sevdiği için değil sadece kocasının mutluluğu için yani bir çocuk için yapmıştır. Ed o sırada sirkte bulunduğundan Victor’ un davranışlarından olayı anlamıştır.

Sirk günleri bitip çiftliğe dönüldüğünde, Mordeen kendisinin hamile olduğunu eşine söylemiştir. Joe bu duruma çok sevinmiştir. Bu arada Ed ve Victor da çiftlikte çalışmaktadırlar. Victor, hala genç kadına ilgi duymakta ve hep olumsuz cevap almaktadır. Aslında Victor, Mordeen’i çok sevmektedir. Ne yazık ki karşılık bulamamaktadır. Joe ise artık özlemlerinin gerçekleşmesi nedeniyle karısına çok daha fazla özen göstermektedir.

Bu arada her etapta Victor çocuğun kendi çocuğu olduğunu Mordeen’ e söylemekte, hep beraber uzaklara gitmeyi teklif etmektedir. Mordeen ise, çocuğun babasının Joe olduğunu kendi kendine inandırmıştır. Çünkü O, bu çocuğu Joe için yapmıştır. Mordeen, Victor’dan çiftlikten ayrılıp gitmesini, çocuğu ve kendisini unutmasını istemiştir. Victor böyle bir şeyi en başta aklından bile geçirmediğini söylemesine rağmen daha sonraları Mordeen’e hak vermeye başlamış fakat yine de çiftlikten ve çocuktan ayrılamamıştır.

Mordeen hamilelik dolayısıyla şehre gidip gelmektedir. Bu arada Joe sürekli hamileliğin nedenini düşünmektedir. Kendisindeki problemi iyi bilmekte fakat belki bir düzelme olmuştur şeklinde düşünmesine rağmen, kafasındaki şüpheleri gidermek için doktora gitmeye karar vermiştir. Mordeen ve Ed durumu bildiklerinden onu vazgeçirmeye çalışmışlardır. Fakat Joe doktora gitmiş, tahlil yaptırmış ve kısırlığının devam ettiğini öğrenmiştir. Bunun üzerine, iyice yıkılmış fakat kimseye bir şey söyleyememiştir.

Aradan aylar geçmekte ve çocuğun doğumu yaklaşmaktadır. Yine bir gün, doğuma çok yakın bir süre önce gemi ile hep beraber gezmeye giderler. Joe ve Ed’in gemi dışında olduğu bir sırada Victor yine Mordeen’i rahatsız eder. Mordeen, Victor’u hiç sevmediğini söyler, zira onunla sadece bir kez birlikte olmuştur. Artık genç kadın, Victor’u öldürmeye karar vermiştir. Bu arada Ed gemiye dönmüş ve onlardan habersiz olup bitenleri izlemektedir. Ed, bir ara genç kadınının hançeri aldığını görmüş ve ortaya çıkmıştır. Victor, Ed’i görünce ürkmüş, Mordeen ise hançeri saklamıştır. Ed, Mordeen’in duygularını çok iyi bildiğinden, onun karşı olmasına rağmen yardım etmek (Victor’u öldürmek) istemiştir. Ed, Victor’u biraz dışarıda gezmeye davet etmiş ve dışarıda Victor’u bıçaklayarak öldürmüştür. Daha sonra Joe gelmiş, aynı zamanda kadın doğum sancıları çekmeye başlamış ve bir erkek çocuk dünyaya getirmiştir.

Doğum sonrası geçen diyaloglarda Joe, Mordeen’ in kendisi için nasıl bir fedakarlık yaptığını anlamış ve durumu kabullenmiştir. Artık hem kadın hem de Joe dünyaya daha sağlıklı bakan birbirlerini daha çok seven bireyler olmuş, sevgiyi ve karşılıklı anlayışı yüceltmişlerdir.

Sonuç olarak; eser, “roman-oyun” tarzında kaleme alınmıştır. Romanda olaylar; konu bakımından birbirini takip eden üç ayrı oyun şeklinde anlatılmaktadır. Bunlar sırasıyla, sirk günleri, çiftlik günleri ve deniz yolculuğudur. Roman, bir kişinin çok sevdiği insan uğruna nelerden taviz verebileceğini yalın bir şekilde anlatan sürükleyici bir eserdir.