Etiket arşivi: Aldatmak Kitabı Özeti

Ahmet Altan Aldatmak

Aydan büyük bir bankada müdür yardımcılığına kadar yükselmiş bir iş kadını romanımızın aldatan kahramanı Haluk başhekim olabilmek hayaliyle yaşayan işinde başarılı bir doktordur. Ayda’ nın eşi yani aldatılan kişi Cem çok zengin olan babasının şirketinde yönetim kurulu üyesi aynı zamanda mimar olan Cem genelde bütün gün evde ve zamanını baba parası yiyerek geçiren, romanımızın esrarengiz karakteridir.

Aydan zamanla kocasının hep aynı şekildeki yaşam tarzından sıkılıyor ve kendisine farklı uğraşlar ararken, karşısına çıkan Cem’ e garip duygular beslemeye başlıyor. Cem’ in sorumsuzluğu aş ağlayıcı gülüşü , kibarlığı ve esrarengiz kişiliği ile Aydan’ ı çok etkiliyor. Aydan Cem’ i tanıyabilmek için gittiği her seferde Cem’i anlayabilmekten çok farklı heyecanlar yaşamaya başladı ve artık bu onun için sonun başlangıcıydı. Çünkü girdiği bu girdaptan bir daha kurtulma şansı yoktu. Aydan artık Cem’ i düşünmekten hiçbir anını geçiremiyordu. Sürekli onunla olmak ve yeni heyecanlar yaşamak istiyordu. Evde ise Haluk’ un başhekim olabilmek için yaptığı dedikodular onu fazlasıyla sıkıştırıyordu. Cem ile yaptığı kaçamaklar artık öyle bir hal olmuştu ki Aydan, Haluk evde iken Cem’ i gizlice eve alıp sevişmişlerdi. Bu olay Aydan’ a o kadar büyük bir haz vermişti ki günlerce bu olayın etkisinde kalmıştı. Artık Cem ile görüşmemeye başlamışlardı, her zamanki gibi Cem yine onu aramıyordu. Bu sefer Aydan’ da onu aramamakta kararlıydı. İlişkileri bitmişti ama Aydan onsuz yapamıyor ve yeni heyecanlar arıyordu. En sonunda misafir olarak gittiği evlerden evin değersiz ufacık bir eşyasını çalıyor ve bu ona büyük bir haz veriyordu. Bunu hırsızlık olarak görmüyor, sadece heyecanlandığı için yapıyordu. Çünkü çaldığı eşyayı sokaktaki çöpe atıyordu. En son yaptığı hırsızlıkta ev sahibi şikayetçi oluyor ve Aydan’ ı polisler evde alıyorlardı.

Romanda anlatılmak istenen insanların içinde farklı kişiler olduğu ve bunu da zamanla bularak farklı kişilere bürünebiliyorlardı. Romanda adı geçen Aydan sürekli değişen psikolojisiyle içinde beslediği aldatmak güdüsüyle hep farklı duygularla eşini aldatmış ve bundan da gizli fakat büyük bir zevk duymuştur. İçindeki aldatma hissi zamanla heyecana dönüşmüş ve sürekli heyecan duyacağı şeyler yapıyor ve gittiği her yerde karaktersizliğini sergilemeye çalışarak farklı heyecanlar yaşar buda onu cezp eder.