Etiket arşivi: Ahmet Altan Tehlikeli Yalanlar roman özeti

Ahmet Altan Tehlikeli Yalanlar

Ahmet ALTAN, vazgeçilemeyen eski bir sevgiliyle, yeni bir sevgili arasında gidip gelen bir ‘yalnız’ın öyküsünü anlatıyor. Müthiş bir gözlem, ustaca bir kurgu, açık, anlaşılır bir anlatımla sevginin ve aşkın en güzel örneklerinden birini veriyor.
Romanın kahramanı, yazdığı kitapların okuyucu tarafından beğenilmemesi üzerine kitap yazmayı bırakmış ve kamuoyu araştırması yapan şirketlerden birinde cinayetlerle ilgili bir araştırma yapması için işe alınmıştır. Cinayetlerin türü ve şekli olduğunu yaptığı çalışmalar sonunda öğrenmiştir. Yazdığı kitaplar satılmazken üstüne bir de O’nun için dünyanın en güzel kadını olan sevgilisinden ayrılmış ve unutmak için kendisini içkiye ve gecelik aşklara teslim etmiştir. Böyle yaparak sevgilisinden intikam aldığını düşünmektedir fakat sevgilisinin yeni erkek arkadaşıyla yaşadıkları aklına geldikçe onu daha da karanlığa sürüklemektedir. Kendisine acı da verse sevgilisiyle görüşmeye hatta arada sırada buluşup sevişmeye devam etmektedir. Aşk acısını unutmak ve sevgilisini düşünmemek için değişik karakterlere ve değişik mesleklere sahip kadınlarla birlikte oluyor onlarda ayrıldığı sevgilisinden izler bulmaya çalışıyor fakat bulamıyor. Geceleri içki içip acısını unutsa da sabah uyandığında sevgilisinin varlığını hissedemeyişi onu yine çaresizliğe ve büyük bir yalnızlığa sürüklüyor.
Romanın kahramanının yazdığı, fakat kendisinden başkasının alıp okumadığı kimsenin farkına bile varmadığı birkaç eserinden birinde anlattığı kadın kahramanın duygularını, davranışlarını, hayata bakışını, kinini, nefretini, sevincini, üzüntüsünü yıllar sonra bir yerlerden temin etmiş ve o kitaptaki kadına benzediğini düşünen, aynı zamanda kendi kişiliğini bu kadar bilebilen birinin kendisinin mutsuzluğunun sebebini de bilebilecek tek kişi olduğunu, çözümünün de kitabın yazarında olduğunu düşünen bu bayanın, yazarı arayıp onunla tanışmak istemesi ve yazar ile tanıştıktan sonra ona aşık olması ve onunla birlikte olmaya başlaması fakat aynı zamanda yine romanın kahramanı gibi yaşlı bir erkekle de birlikte olması, bu iki erkek arasında duygusal gelgitler yaşamasına sebep olmakta bu karmaşaya bir son vermek istemektedir. Kitabı yazan kişinin yazdığı kadını tanıdığını düşünmekte ve kendisine bu kadar çok benzeyen bu kadınla tanışıp içindeki karmaşaya, yalnızlığa ve mutsuzluğa bir son vermek istemektedir. Tek kurtuluş yolunun o kadını ne pahasına olursa olsun bulmak olduğunu düşünürken kitabın yazarına aşık olmuş hatta onu kendisine aşık etmiştir. Yaşlı bir adam ile genç bir kızın ilişkilerinin karşılıklı olarak birbirlerini kullanmaya yönelik olduğunu birbirlerinden gizlemeleri asıl olanın, yaşlı adamın eski sevgilisini unutmak kızın ise kişiliğini bulmak istemesi olduğunu sadece kendileri bilmektedirler. Her ikisi de karşı cinsi bir araç olarak kullanmaktadırlar.
Yazar, kadınların erkeklerden neler beklediklerini ve bu beklentilerini kurnazca davranışlarla nasıl elde edebildiklerini, elde ettiklerinde de büyünün bozulması ile kendine yeni hedefler ve yeni ilişkiler aradığını geriye dönüp bakmadan nasıl başarabildiklerini anlatmaya çalışmış.
Yazar, kitabında eski sevgilisi ile yeni sevgilisi arasındaki duygularını ve yaşadıklarını anlatmaktadır. Çevresinde oluşan olayların kendisini nasıl etkilediğini, araştırmasını yaptığı cinayetlerin kişiliği üzerinde yaptığı baskıları örneklerle anlatmış.