B. Traven Araba

Hikaye Tsimajovel bölgesinde ki bir finca’daki kölelik rejiminin hakim olduğu bir bölgede geçmektedir. Kuzey Amerika da Meksika sınırlarında İspanyol egemenliğinde olan Kızılderililere ait toprakları sahiplenen İspanyolların halkı kölelik benzeri patron-işçi münasebeti ama aşırı kapitalist bir yaklaşımla gerçekleşen bir anlaşmadır. Kızılderililer özgür ama bir şartla patronlarına borcu olmayacaktır. Zaten toprak sahipleri bir şekilde Kızılderilileri kendilerine borçlandırmayı başarmışlardır. Böylece Kızılderililer her halükarda patronlarına borçlu olarak onların emirlerinde çalışmaktadır.
Andres Criseiro’nun oğlu, yarı kölelik içerisinde doğan ve okuma şansına sahip bir çocuk, hikayenin başlangıcında okumanın verdiği güven ve düşünme yeteneğinin canlanmaya başlaması ve düşünebildiğinin fark etmesi onun için büyük bir adımdır. Bu düşünsel gelişme safhasında çalışması gerektiğini biliyordu nede olsa Aristoteles bile hayatını kazanmak için ilk önce Atina sokaklarında sandalet bağı satmaktadır. Çalışacak ekmeğini kazanacak ve halkının kölelikten kurtaracaktı kurtarması gerekiyordu çünkü putlar ve papazların hayatlarını tehdit edici egemenliğinden kurtarması gerekmektedir. Okumuşluğun verdiği güven içerisinde kendisini özgür bilen bir peondu o özgürdü çünkü ne hapishanede nede bir depo da elleri ayakları bağlı yatıyordu patronunun ona verdiği sınırlar içerisinde özgürdü evlenebilirdi, yolda sigara içebilirdi yada öküzleri yolun sağ yada sol tarafından götürebilecek kadar özgürdür.
Andres’in sahibi Don Leonardo sattığı katırların parasıyla kumar oynamış bir aralar kaybetmeye başlamış parası kalmayınca ortaya adresi koymuş kaybetmiş fakat sonra parasını tekrar kazanmış fakat adresi kaybettiğini unutmuş ve masadan kalktığında Andres artık Don Laureano’nundur. Don Laureano Andres’e daha sorumluk sahibi yapacak bir sahibi yapmıştı söylediğine göre para da kazanabilecektir. Andres artık Don Leureano’nun mallarının taşımacılığını yapmaktadır. İşi sorumluluk gerektiriyordu mallar çalınır yada zayi olursa Andres sorumludur. Parasını Andres ödemek zorundadır. Zaten parası yoktur. Sadece patronuna olan 25 Peso’luk borcu artacaktır.
Araba dağlık yolsuz Meksika’ da iki tekerlikli öküz arabalarıyla akla gelebilecek her çeşit malın taşınmasını gerçekleştiren “carretero” ların yaşamıdır. Bu katlanmak zorunda oldukları meşakkatleri anlatan bir romandır.
Mola verdikleri bir kasabada düzenlenen bir eğlenceye katıldı, peon erkekler ve kızlar arasındaki bu eğlencede ilk kez cinsel kimliğinin ve sosyal hayatının donukluğunun ve yalnızlığının farkına varmıştır, yanında bir kız arkadaşı olsa ne iyi olur diye düşünüyordur, beraber olabileceği, birlikte kaçabileceği bir kız.
Bu düşümceler içinde iken çayırlardan gelen bir iç çekme sesi onun hayatını değiştirecek olayların başlangıcı olmuştur. Annesi ölmüş babası vurulmuş kaçak bir kız, Andres ona içtenlik ve duygu yoğunluğu ile yaklaşmaktadır. Genç kızda aynı hisle ona yaklaşıyordur çünkü Andres kıza çok iyi davranmaktadır.
Henüz adı olmayan, patronunun işkencelerinin ve sarkıntılığından kaçan bu kız artık Andres in yanında kalmaya başlamıştır. Andres artık onu karım diye tanıtmıştır, carretero da karım demek artık evliliğinin olduğunu kilisedeki nikah kadar geçerli olduğunun göstergesidir. Bu öylesine büyük bir duygu yoğunluğuydu ki daha bir birlerini bir gündür tanımalarına rağmen sanki bir yıldır tanıyormuşçasına samimi olmuşlardır. Küçük genç kız demektedir Andres, artık bir isim vermesi gerektiğinin farkına varmıştır ve o küçük genç kız artık Viltesvanel’dir .
Artık Andres’in ne toplumunu kurtarma çabası ne de bulunduğu sefil hayatla bir işi vardır. O da diğer peonlar gibi işini yapmaya ve karısıyla mutlu bir yaşam geçirmeyi planlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>