Ann Chamberlin Safiye Sultan

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Şehzade Selim’ in eşi Nurbanu Sultan, köle Abdullah ile birlikte harem için Safiye isimli bir esiri satın alır. Eski bir Venedikli denizci olan Abdullah , Barbaros’la yaptıkları savaşta esir düşmüş, Kanuni ‘ nin torunu İsmihan Sultana hizmet etmek üzere hadım köle olarak hareme alınmıştır.

Abdullah Safiye ‘ yi Venedik’ de geçen çocukluğundan beri Sofia Baffo olarak tanımaktadır. Safiye hırslı ve güzelliğini kullanarak insanları etkileyebilen, insanlara sadece menfaatleri için yaklaşan bir insandır. Abdullah çok sevdiği hanımı İsmihan ‘ı, Safiye ‘ den uzak tutmaya, korumaya çalışır. Safiye kısa zamanda Şehzade Murat ‘ ın gözde cariyesi olup, Nurbanu Sultanı rahatsız etmektedir.
Murad sancakbeyi olarak Manisa eyaletine Safiye ile birlikte gider. Sokullu Paşa ise Kanuni Sultan Süleyman ile birlikte Macaristan seferine çıkarlar. Yolda Kanuni vefat eder. Tahta oğlu Selim geçer. Fakat çıkan yeniçeri isyanlarını bastırmak Sokullu Paşa ‘nın işidir. Bu arada Sokullu ‘ nun eşi İsmihan üçüncü erkek bebeğini ölü doğurmuş, Murat ve Safiye’ nin ise Mehmet isimli oğulları Manisa ‘ da dünyaya gelmiştir.
Olay Topkapı sarayında Sokullu’ nun eşi İsmihan Sultan, köle Abdullah, padişah Selim ‘ in eşi Nurbanu Sultan, Safiye Sultan ve eşi Şehzade Murat arasında geçmektedir. Köle Abdullah tarafından onun gözüyle anlatılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>